Mittespetsiifiline üksik kolle kopsus 18.12.14 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
19-aastane tütar pöördus peale 3-4 nädalast köha, mis käsimüügi köharavimitega täiesti ei paranendud, perearsti poole. Suunati röntgenisse, et välistada kopsupõletik. Kopsupõletikku tütrel ei tuvastatud, kuid muret teeb röntgenoloogi järelduse viimane lõik - üksik kolle vasakul, leid mittespetsiifiline. Perearst pidas vajalikuks suunata edasi ka pulmonoloogi vastuvõtule, et täpsustada ebaselget kopsuleidu. Kuna pulmonoloogi vastuvõtt alles 6.jaanuaril , siis otsustasin Teilt küsida. Röntgenoloogi vastus tehtud pildi põhjal: diafragma kontuur sile, VI roide eesmise osa kõrgusel. Pleuraalsed lateraalsed siinused on vabad. Hiilused tavalise laiusega, struktuursed. Kopsudes vähene peribronhiaalkoe rõhutatus. Vasakul Ii roide eesmise otsa kõrgusel üksik kolle d-ga 5 mm, muus osas koldelis-infiltratiivseid muutusi esile ei tule. Keskvari ealine. Järeldus: pneumooniat esile ei tule, üksik kolle vasakul - leis mittespetsiifiline.
Röntgenoloog oma vastuses suunamist pulmonoloogile pole vajalikuks pidanud. Lisan, et tütar on diabeetik (I tüüp,ligikaudu 10 aasta) ja ei suitseta. Kopsuhaigusi, k.a. kopsupõletikku pole teadaolevalt põdenud.
Kas ma peaksin muretsema mittespetsiifilise leiu pärast?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Praegu küll muretsema ei peaks. Mul on raske lugeda teiste poolt kirjeldatut, kuna olen harjunud kopsufilme ise vaatama ja siis arvamust avaldama. Kujutan, ette, et II roide eesmise otsa kõrgusel olev varjustus võib olla ka veresoon ristiläbilõikes, aga nagu öeldud, ei saa ma radioloogi poolt kirjeldatut kommenteerida ilma filmi nägemata. mõnikord on kasu ka võrdlusest varasemate filmidega, kus selgub, et sama vari samas kohas olemas.