Tugev köha 3 nädalat 12.12.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Köhin tugevalt kolmandat nädalat. Köhimisel on hood nii tugevad, et pean end kuskile toetama - köha nii kramplik ja raputab täiesti läbi. Palavikku ei olnudki, haiguse esimestel päevadel vaid kurguvalu ja halb enesetunne, mõõduka temperatuuriga 37,1-37,2. 10 haiguspäeval tehtud vereanalüüsi põhjal järeldas perearst, et viiruslik haigestumine - CRV oli veidi tõusnud, muud näitajad normis. Sain Gelomyrtoli 10 p. Vahel köha lahtisem, siis tuli rohelist röga, mõnikord väga sitked tükid. Hommikuti oli kinnine, aga hood kramplikud, siis läks lahti ja sülitasin paar tundi röga välja. Mandlile ilmus valge laik ja arst määras AB- Lekoklar 500. Seda ma võtta ei saanud rohkem kui ühe tbl- paar t pärast manustamist hakkas halb ja 6 t hiljem jooksis vesi kõikjal mööda keha, vererõhk kõikus ja tekkisid külmavärinad. Ravi jäeti ära. Täpp mandlil kadus järgmisel päeval pärast tableti võtmist. Köha ei muutunud. Tehti röntgen ja uus vereanalüüs. Pärast 2 nädalast haigust oli kopsupildil tugevnenud kopsujoonis, veri aga täiesti korras. Vaevav köha aga püsis. Tehti analüüs kopsuklamüüdia peale. Arsti sõnul näitas see läbipõetud klamüüdiat - tiiter oli madal. Määrati kupud. Pärast kupuravi tõusis väike palavik - 37,4.
Mingi liikumine paremuse poole on selle 3 nädalaga toimunud- köhahood on veidi harvemad, ent siiski piisavalt sagedased ja tugevad, et muret teha. Köhin nii, et hääl on kähe, nagu oleks kurk haige, kuigi ei ole. Tugeval väljahingamisel on ikka aeg-ajalt kuulda röga liikumist kuskil sees. Eriti hull on hommikuti, kui olen lamanud pikka aega. Magades köha ei sega üldse. Asendi muutmisel hakkab köhima ajama. Kui köha on kinnine, siis nagu rõhuks rinnakorvil. Kui välja köhin, kohe on kergem.
Aasta tagasi olin umbes samamoodi haige - sellise eriliselt tugeva ja visa, rohelise rögaga köhaga. Siis oli kopsupilt korras, veri aga näitas tugevat põletikku, ka oli toona pikk keskkõrge palavik. Eelneva elu jooksul ei ole iial sellist köha tunda saanud, mis nüüd teist sügist järjest vaevab. Eelmisel aastal sain 3 p Sumamedi, mida hästi talusin. Köha see ära ei võtnud, küll aga palaviku. Toona oli ka hirmus higistamine, mida nüüd ei ole. Töötan lastega ja ümber on pidevalt palju erinevaid pisikuid. Varemalt olin nende suhtes vastupidav, nüüd aga sügisel taas haige. Ja mitte lihtsalt. Pea kuu aega ei ole tööle saanud.
Perearst ütleb, et olen põdenud klamüüdiat, aga tema ei tea, millal. Praegu on kõik analüüsid korras. Millest siis tugevnenud kopsujoonis ja nii tugev köha, mis ei lähe mööda? Perearst ütleb, et ootame ja vaatame. Olen juba väsinud haige olemast. Töölt haiguslehel juba 3n. Paremuse poole läheb väga teosammul. Kas võin põdeda klamüüdiat? Kuidas peaksin edasi toimima? Kas peaks pöörduma kopsuarstile? Järjekorrad on mitu nädalat ...

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kuna olete nii kaua olnud haige, siis on küll õige aeg kopsuarsti juurde tulla. Palun helistage meie registratuuri 7 318911 ja paluge esimene vaba aeg minu vastuvõtule, usun, et saate selle juba järgmisel nädalal, meil ei ole praegu pikk järjekord. Püüan aidata.