Läbipõetud kopsupõletik 13.03.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Umbes 2 kuud tagasi tekkis südame piirkonda valu, survetunne, mis koormusel ei muutunud. Kuna selle survetunde sagedus muutus aina tihedamaks, siis kahtlustasin südameprobleeme. Käisin perearsti juures ning tegin EKG, vereproovi ja kopsupildi. EKG ja vereproov olid korras, kuid kopsupildilt leidti pneumonia kahtlus ja käsin uuesti paremast kopsust külgvõtet tegemas. Sealt sai ka kopsupõeltik kinnitatud ning arsti arvates tegu läbipõetud kopsupõletikuga ning nädal aega sõin antibiootikume. Antibiootikume süües kadus ka valu rinnus. Kuid antibiootikumidega kaasnesid erinevad kõrvalnähud, unetus, igasugune liigutamine ajas higistama, öised higistamised, kehatemperatuur, mis muidu stabiilselt terve olles on 36,6 olnud, on nüüd tihtipeale natuke alla 36 või siis madal 36. Kaks nädalat tagasi tehtud uus kopsupilt kinnitas, et suund on positiivne ja midagi täiendavat tegema ei pea. Hetkel aga seis selline, et temperatuur on tihti madal ja survetunne, mis enne oli südamepiirkonnas on nüüd kolinud rinnakuluu juurde ning on kohati tugevam kohati nõrgem ja esineb tavaliselt rahulikus olekus. Kas tegu on kopsupõeltikust tingitud valuga, mis aja jooksul üle läheb, või roietevahelise närvivaluga või kopspõletiku tüsistusena mõne muu kopsuhaigusega?. Tegu siis kerge valuga, mis otseselt elutegevust ei sega, aga kohati on nõrgem, kohati tugevam ja vahel on päevas ka pikalt sellised perioode, kus seda tunnet üldse pole. Valutunne sissehingamisel, liigutamisel jne ei muutu. Kohati näpuga rinnakuluu juurest roide kinnituskohta katused on tunda valusaid kohti. Köha kui sellist ei ole, kohati paneb lihtsalt kogunenud röga köhatama. Kohati on tunne, nagu oleks raske hingata. Sai eraviisiliselt ka kopsumahtu möödetud ja tulemus 6,3 liitrit. Järgmine perearsti vastuvõtt on kuu lõpus, aga teadmatus paneb igasuguseid mõtteid mõtlema... Ette tänades!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Teie kirjelduse järgi arvan, et pigem võiks see olla roietevaheline närvivalu kui kopsupõletikust tingitud. Kopsupõletiku ägedat kliinilist pilti teil ju polnudki, pigem diagnoositi see radioloogilise leiu alusel, mis on üsna ebatüüpiline noorel ja varem tervel inimesel, et kopsupõletik kulgeb ilma kliinikuta ja põletikuaktiivsusmarkeriteta veres. Seetõttu kahtlen veidi selles diagnoosis, aga ei saa siiski ilma kopsupilti nägemata midagi täpsemat öelda. Võiksite selles osas siiski konsulteerida kopsuarstiga, kes vajadusel teeb täiendavad radioloogilised uuringud.