Süvenev hingeldus ja õhupuudus 19.11.09 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selline: 50 aastane meesterahvas, kellel süveneb järjest hingeldus ja õhupuudus ning üldine jõuetus. Sümptomid tekkisid umbes kolm kuud tagasi ning siiamaani on need süvenenud. Septembri keskel ja oktoobri kuu alguses tehti kopsuröntgen (septembri kuu vastus: pleurasopid vabad, kopsuväljad transparentsed, hiilused ebastruktuursed), oktoobrikuu omast tean nii palju, et mõlemas kopsus oli vist vesi sees, mille järgselt määratud Tbl Trifas 5 mg x1. Detsembri keskel on määratud kompuuter. õhupuudus püsib praegu (eriti öösel ja füüsilisel pingutusel) ja väga, väga suur jõuetus. Köha ei ole. Vereanalüüsist selgus Ca 125 väärtuste tõus 258, muud näitajad normis (kl veri ja biok). Nüüd siis küsimused: kas selle markeri tõus võib viidata (kopsu)-vähile, muu organi vähile organismis? NB anamneesi infarkt 2008 a dets.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

CA 125 nivoo seerumis tõuseb munasarjakasvajate korral, samuti ka mitmete põletikuliste protsesside, , günekoloogiliste haiguste, aga ka raseduse korral. Selle kõrgenenud tase võib kaasneda ka teiste organite kasvajate puhul. Aga kopsuvähi avastamiseks CA 125 taseme tõus on ebapiisav, on mittespetsiifiline.
Teie kirjeldus jätab mulje, et tegemist võiks olla eelkõige südamepuudulikkusega ( kui mõlemapoolselt pleuraõõnes vedelik, anamneesis infarkt). Õhupuudus öösel ja füüsilisel koormusel viitab bronhiobstruktsioonile, mida saab kindlasks teha spirograafilisel uuringul. Rohkemat ma oletada nende andmete põhjal ei saa.