asbest 10.10.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

tere
Nädal tagasi vahetasin koduaias maasees ühe asbest-tsement toru välja. Täiesti mõtlematult saagisin toru kokku umbes pool tundi, hingates selle aja jooksul maski kasutamata asbesti tolmu kopsu. Praegu on olukord selline et hingamisteedes, eriti keskel hingetoru kandis kriibib ja tulitab. Olen nüüd internetist asbesti ohtlikuse kohta uurinud ja "tagantjärgi tark". Küsin et, kuna asbesti tolmu kopsust välja pole võimalik saada siis kas ma võisin selle aja jooksul saada tugevaid ja pöördumatuid kahjustusi ja milliste uuringutega saab seda selgitada?

Tänades
Aarne

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Asbest võib põhjustada järgmisi muutusi kopsudes: (1) Kopsukelmel tekivad pleurapaksendid ja/ või naastud. Latentsusperiood on enamsti palju aastaid (30 aastat), need patsiendid on reeglina vanemaealised. Kaebusi põhjustavad need muutused harva ja avastatakse kompuuteruuringul. (2) Kopsuparenhüümi muutused tekivad massiivse asbesti ekspositsiooni korral, normaalse kopsukoe asemele tekib tihke fibrooskude, samuti võivad tekkida kopsu-ja kopsukelme kasvajad. Need muutused tekivad siis, kui kokkupuude asbestiga on enam kui 25 kiud-aastat (1 kiud aasta=aasta tööd õhus 1 kiud/ kuupcm 8 tundi päevas ja 40 t. nädalas) Niisiis, on vähe tõenäoline, et selle lühikese ajaga võiksite saada mingeid kahjustusi.