Tuberkuloosihaige kodune ravi 01.01.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Abikaasal (54-aastane mees) avastati kaheksa kuud tagasi tuberkuloos ulatusliku parema kopsupoole kahjustusega, haigustekitajaks multiresistentne bakter. Ravi on olnud üsna efektiivne ja kopsude taastumise kiirus normaalne.
Praeguseks on ta ca 1,5 kuud juba olnud kodusel ravil. Teame, et edaspidise ravi efektiivsus seisneb täpses raviskeemi järgimises, korralikus toitumises ja tervislikes eluviisides.
Minu küsimus oleks, kas ja millisel määral mõjutab tuberkuloosi ravi ka eluruumi õhu kvaliteet? Kardan, et praegusel külmal ajal ruumide tuulutamine ei ole alati küllaldane. Elame Tallinnas keskmise saastatusega piirkonnas.
Olen kaalunud haige tuppa õhupuhastusseadme paigaldamist. Vastava toote info siin- http://www.zepter-medical.com/et_EE/?m=315

Sooviksin teada, milline oleks taolise seadme kasulikkuse aste haige tervenemisele? Seadet kirjeldatakse ka kui bakterite hävitajat. Kas antud seade oleks võimeline ka tuberkuloosi baktereid hävitama, kui neid peaks juhuslikult õhku sattuma?
Tänan.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tuberkuloositekitaja on küllaltki vastupidav, mistõttu ma ei usu, et selle uhke seadeldise filtrite süsteem teda rohkem ja kiiremini hävitab kui näiteks sellised lihtsad asjad nagu päikesevalgus, keetmine ja kloramiin. Tuberkuloos levib õhu kaudu, kui haige köhib, aevastab ,räägib, siis enamus piiskadest ei sadene, vaid moodustavad kuivamisel pisikesi 1-5 mikromeetrise diameetriga piisktuumasid. Viimased võivadki hõljuda pikka aega õhus ja õhuvooludega ka edasi liikuda pikki vahemaid. Suured piisad, mis kiiresti sadenevad, need nakkuse ülekandes tähtsust ei oma ja seetõttu mingit pindade eritöötlust vaja ei ole. Kuna teie abikaasa on saanud ravi ja paraneb, siis ta enam pole ka bakterieritaja ja muretsemiseks erilist põhjust ei ole. Lõplikku paranemist ja vastupidavust abikaasale , sest kõige olulisem on siiski ravimite korrektne võtmine.