kopsus endometrioos 06.03.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 35 aastane naine. Muidu täiesti terve aga üks mure.
Kaks aastat tagasi kurtsin perearstile, et mul seljas valud. Kummardamisel nagu liiv liiguks kopsus. Aga seda tunnen ma vaid periooditi. Tavaliselt mens. tsükli 3-5 päevani. Siis sain diagnoosiks närvipõletik. 3 kuu pärst otsustasin ise minna kopsuarsti juurde Mustamäe haiglasse, sest valud muudkui jätkusid ja seal tehti kopsupilt, kus olid näha liited. See siis sai mulle diagnoosiks ja paari kuu pärast läksin perearsti juurde tagasi, sest mulle tundus, et mu paremas kopsus nagu vesi liiguks, seda tunnen ise ka käega-mida muidugi ükski kopsuarst ei usu. Palusin perearstilt saatekirja onkoloog-pulmonoloogi juurde.
Arst Hiiu haiglast kuulas mind ära ja saatis kompuuter diagnostikasse ( sain õnneks aja sellise panna, et sattuski mens. tsükli 5-ndale päevale). Avastati kopsupleuras vedelik. Diagnoos-paremal pneumo-fluidotooraks. Kesksagaras vähesed fibrootilised muutused.
Edasi pandi mulle aeg kinni ultrahelisse, et see vedelik kätte saada, paraku järgmisel kuul, ei tulnud see vedelik õigeks päevaks ja nii näitas ultraheli, et kopsus vedelikku pole. Vedelik tuli hiljem aga aegade panek ju meil ka probleem.
Sain siis arstiga kokku leppida, et helistan talle kui ma jälle vedelikku tunnen oma kopsus. Paraku tuli vedelik laupäev ja pühapäev kui Hiiu onkoloogia haigla kinni ja Pelgulinna Haigla arstid naersid mu lihtsalt välja, nemad nii väikest kogust küll välja võtma ei hakka. Ja väitsid nad, et vedelikku kopsus ei saa tunda ja ometigi mina tunnen.
Jaanuaris oli see tore päev kui vedelik sattus kopsus olema tööpäeval, ja läksin siis ultraheli arstile. Paraku näitas ultraheli kopsus vedelikku vaid 2 ml ja selle väljavõtmine olevat ohtlik, leppisime kokku, et ootame järgmist kuud.
Ultraheli arst kahtlustab kopsus endometrioosi, tema olevat oma tööajal üks kord sellist diagnoosi näinud. Paraku aga ei saa seda kindlalt väita, sest vedelik on teadmata, mis seal kopsus olla võib.
Eelmisel nädalal läksin siis kopsuarsti vastvõtule taas ja ta teatas- mina ei tea, mis haigus see on ja kuidas seda ravida. Saame vedeliku kätte aga see tuleb ju tagasi... Andis hea soovituse ka, et unustage see haigus ära.
Aga seda on väga raske teha, sest kuus 3-4 päeval ei saa ma kiiresti kõndida, sest tekivad hingamisraskused ja kuna mu töö eeldab palju rääkimist siis nendel päevadel on see äärmiselt valus.
Olen pidevalt ühenduses ka oma günekoloogiga, kes ütleb, et tema pole enne seda kuulnud, et endometrioos võiks kopsus olla, vähemalt pole ta kunagi ise sellist diagnoosi pannud.
Ma olen käinud mammoloogi juures, günekoloogi juures, nina-kurgu-kõrva arsti juures, ei keegi ei leia mul viga midagi olevat.
Minu küsimus siis, kas selline haigus võib olla ja kas sellest haigusest mõni eesti kohalik arst midagi teab ka või olen ainulaadne ?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tere,
Selline haigus on olemas, Teie ultraheli arstil on õigus. Endometrioos võib olla ka kopsus. Torakaalendometrioos võib olla pleuraalne e. kopsukelmene ja parenhümatoosne e. kopsusisene. Suhe võiks olla 5:1 pleuraalse kasuks. Pleuraalse endometrioosi korral esineb hingamisraskus, valu, õhkrind ja/ või vedelik pleuraõõnes, mis ca 90%-l on paremal. Enamus haigetel pleuraalse endometrioosiga on ka vaagna endometrioos. Kui vaagna endometrioos on sagedasem, siis torakaalendometrioos on harva esinev. Esmakordselt kirjeldati seda 1956.a., on kirjeldatud maailmas mõnikümmend juhtu üle saja. Torakaalendometrioosi tuleb kahtlustada lapsesaamiseas naisel, kellel on rindkere valu rekurrentsed episoodid, pneumotooraks või kopsuverejooks. Sümptoomid ilmnevad tavaliselt 1-2 päeval mensese algusest ja 90% haigetest on rindkere valu. Veidi raskem on diagnoosi histoloogiliselt kinnitada demonstreerides endomeetriumi koe esinemist kopsus. Seos sümptoomide ja menstruatsioonide vahel on olemas. Kui rindkere tavaülesvõte võib olla sageli muutusteta, siis tuleb teha kompuuteruuring või magnetresonantsuuring või püüda saada materjali torakoskoopial. Laparaskoopia selgitab endometrioosi vaagnas, kõhuõõnes, vahelihasel. Pleuravedelikku nii väikses koguses (usun, et 2 ml asemel oli vast kirjeldatud 2 mm paksust vedelikukihti) on tõepoolest kunst kätte saada ja selle tsütoloogiline uuring ei ole ilmselt kuigi informatiivne, st. et raskem on saada diagnoosi kinnitust.
Kui soovite, siis prooviksin Teid aidata, iseasi kuidas see organisatoorselt on võimalik läbi viia, igaljuhul pakub mulle Teie lugu huvi. Minu telefon on 7 318 912