Rasestumise probleem, kas peab uurima lähemalt? 31.05.13 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Olen 26aastane ning jäin selle aasta aprilli alguses esimest rasedaks. Kahjuks tuvastati raseduse 7. nädalal, et rasedus on peetunud. Jõudsin enne seda käia arsti juures kolm korda ning lapse südamelööke ei tuvastatud ühelgi ultrahelil. 27.05.2013 tehti mulle kirurgiline abort. Enne käesolevat rasestumist tarvitasin kuu aega C-vitamiine (1000 mg päevas). Enne seda üritasime elukaaslasega last saada 7 aastat. Elukaaslane on 34aastane ning lapsi tal eelnevalt pole. Eelnevalt pole ma aborte teinud. Rasestumisvastaseid vahendeid pole kasutanud umbes 7 aastat. Elukaaslast pole samuti vahetanud. Samuti olen käinud eelnevalt naistearsti juures antud probleemiga ning öeldi, et kõik peaks olema korras. Elukaaslane käis samuti arsti vastuvõtul ning öeldi, et on vähe aktiivseid spermatosoide seoses sellega, et kunagi ammu minevikus võis ta läbi põdeda põletiku. Sai rohte (nimetusi hetkel ei mäleta, põletikuvastased antibiootikumid), hiljem veel vitamiini ravikuur. Arst ütles, et peaks rasedaks küll jääma, kuid peale arstide külastust ei olnud muutusi veel paar aastat.
Sooviksin teada, kas peaksime peale käesolevat aborti proovima mõnda aega ise rasedaks jääda või peaksin pöörduma juba praegu mõne erialaspetsialisti vastuvõtule ning uurima probleemi lähemalt (kelle poole pöörduda ning milliseid uuringuid on vaja)? Kas oleks võimalik tulevikuks vähendada kuidagimoodi peetunud raseduse riski? Hetkel võtan foolhappe tablette igapäevaselt (1 tablett päevas). Kas peaksin ehk praegugi võtma C-vitamiini, ehk oli sellest abi? Kas mitte rasestumise probleem võib seisneda ka selles, et minul on veregrupp negatiivne ja elukaaslasel positiivne? Peale praegust aborti tehti mulle ka süst, et kui peaks järgmine kord rasedaks jääma, ei tekiks lapsel probleeme. Ehk on tulevikus süstist abi?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
soovitan viljatusravi arsti vastuvõtul ikkagi ära käia. Veregruppide erinevusega ei ole juhtunu seotud.
AE