Tahaks last saada 03.09.11 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere! Tahaksin ka emaks saada, kuid potentsiaalselt lapse isa leida on väga raske. Väga armas meeskodanik sai aastaid tagasi autoõnnetusel surma enne, kui meie suhe tõsiseks sai areneda. Hulk aastaid ei olnud mul kedagi ega ole siia maale. Näen noorem välja, kui olen, ja õigel ajal ei vaadanud sobivas vanuses mehed minu poolegi. Nüüd on jäänud järele need, kes juba lahutatud või kellel mingi probleem. Olen mõelnud, et tahaksin lihtsalt oma last, et mu vanemad saaksid end vanavanematena tunda ja mina emana. Elul oleks teine sisu. Vanemad jäävad vanemaks ja kangesti kurb on mõelda, et ühel päeval neid enam pole ja nad polegi saanud olla vanavanemad. Igaks juhuks küsin, et kui kulukas on munaraku külmutada laskmine? Ja kas on olemas mingit spermapanka ning kui palju maksab selle abi kasutamine? Naistearst ütles, et minu tervisega on kõik korras...

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Munarakkude külmutamisele ma ei panustaks, vähemasti Eestis see teenus usaldusväärselt ei toimi.
Doonorispermaga viljastamine on seevastu igapäevane. Kui palju maksma läheb jms peate küsima konkreetsest viljatusravi kliinikust.
AE