PCOS, LAP, rasestumise soov 17.05.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Olen 24-aastane naine; rase pole kunagi olnud; menstruatsioon on regulaarne; kilpnäärme talitlus kõik nii, nagu peab, kuid olen ülekaaluline.
Olen püüdnud rasestuda vähemalt 5 aastat, kuid tulemusteta. 1,5 a tagasi hakkasin sellele suuremat tähelepanu pöörama. UH käigus selgus, et mul on polütsüstilised munasarjad (PCOS). Günekoloog määras stimulatsioonravi: Metformiini, samal ajal ka Serophene + Ovitrelle süste (viimaseid 3 korda/kuuri), mille käigus UH-ga jälgis, et peaks nagu rasestuma, aga ikka ei ole õnnestunud.
Munajuhasid veel kontrollitud ei ole, aga lähiajal on plaanis.
Mees on kontrollitud mitmeid kordi: esimesel korral tulemuseks spermatosoidide vähene liikumine; arst määras talle mingid süstid (nime ei mäleta), mille tegemise lõppedes asi paranes. Mõni aeg hiljem käis uuesti kontrollis, mille tulemusena sai vastuseks, et selle spermaga peaks rasestuma küll.
Pead oleme vaevanud ja mure kui suur, aga ikka ei ole õnnestunud. Niisiis, on tekkinud järgmised küsimused...

1. Kas oleks abi, kui tehakse punkteerimist ehk süstlaga tsüsti tühjaks tõmbamist?
2. Ilmselt mul ei toimu ovulatsiooni. Kas munasarjade „drillimine“ laparoskoopial oleks mõistlik, sest teadupärast tänu "drillimisele" taastub normaalne munasarjade töö, tsüklid muutuvad ovulatoorseks? Mu enda arst väitis, et seda (drillimist) ei tehta enam tänapäeval, aga millegipärast ma igalt poolt foorumitest infot kogudes olen lugenud, et tehakse küll- kas siis teostatakse seda kuskil (soovitatavalt Tallinnas) või mitte? Kui ei, siis milline on järgmine variant tsüstide eemaldamiseks?
3. Enne, kui patsient LAP´ile läheb, kas üldjuhul temalt küsitakse, kas ja millistel juhtudel tohib temalt eemaldada munasarja? Või see otsus tuleb arstil endal vastu võtta koha peal?
4. Kui LAP´il eemaldatakse tsüstid, kontrollitakse munajuhade läbivust (kontrollitakse ega ei ole endometrioosist tingitud liiteid) ja nt pannakse sisse ravim nimega ADEPT, mis hoiab liidete tekkimise eest (mitte 100%)- Ning kui peale seda teha 3-6 kuuline Zoladex ravi- Kas selline raviskeem oleks mõistlik?
5. Kas LAP võib mõningatel juhtudel olla tagajärg, et ei saa kunagi lapsi? Kui jah, siis millistel tagajärgedel?
6. Ovulatsiooni esilekutsumiseks kasutatakse antiöstrogeeni – klomifeentsitraati. Kas tegu on mingite ravimitega?
7. Kas on veel mingid uuringud, mida peaksin kindlasti tegema?

Mul on günekoloogi juurde juba aeg kinni pandud, aga neile küsimustele sooviks juba praegu vastuseid, sest siis tean mida täpsemalt küsida/uurida ja milliseid omapoolseid ettepanekuid teha.

Tean, et küsimusi oli palju ja vajavad süvenemist, kuid paluksin tõesti, et neile vastataks...

Suurimad tänud juba ette ära vastamast!

N-Tln´st

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
teie looga tutvumine ja küsimustele vastamine eeldab täismahus vastuvõttu. Lühidalt vastan järgnevalt:
1) ei
2) kui ovulatsiooni ei toimu, on drilling üks ravivõimalus. Eelnevalt tuleks tõestada, et ovulatsioone ei toimu.
3) küsitakse, ehkki antud juhul jääb arusaamatuks, miks selline vajadus peaks tekkima.
4) ei ole mõistlik, kui endometrioosi ei leita.
5) sellest peate rääkima opereeriva arstiga, lõplik vastutus on temal.
6) jah
7) seda otsustab arst, kelle vastuvõtule lähete.

lugupidamisega,
AE

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Kehaväline viljastamine

Munajuhad

Tere.

Mõned aastad tagasi eemaldati minult mõlemad munajuhad, kuid soov veel üks laps saada. Kas minu puhul on võimalik vaid kunstlikviljastamine või veel mõni võimalus, et loomulikul teel ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
kehaväline viljastamine on ainus võimalik rasestumise viis.

Terv,
AE

Loe edasi

PCOS Viljatusravi

Tere,
Mis on järgmine samm viljatusravi teekonnal, kui PCOS diagnoosiga on läbitud 6 kuud metformiin+letrosooli ravi ja pole rasestuda õnnestunud?
Mehe näitajad korras, minul lapsi pole (muid ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
järgmine samm on kunstlik viljastamine - IUI või IVF. Teisalt võite jätkata senist ravi veel 6 kuud (rasestumise tõenäosus on nüüd küll juba väiksem, kui ravi alustades).
Terv,
Loe edasi

Kas loomulikul teel või IVF?

Tere,
olen 29 a, sünnitamata naine. Juulis 2010 tehti LAP, diagnoosiks 4.astme endometrioos. Sain 6 kuud Zoladex ravi, mille tulemusel kasvaja antigeen CA125 langes 155-lt 31,3-le ehk siis normi ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Kui teil on ovulatsioonid seni toimunud ilma ravimeid kasutamata, ei näe ma võimalust rasestumise tõenäosust tõsta. Jääb üle loota, et operatsioon ja hormoonravi annavad parima võimaliku tulemuse.
AE

Loe edasi

Kuntsliku viljastamise õnnestumise tõenäosus?

Tere küsiksin, et kui suur on meil IFV-rasestumise tõenäosus? Mul endal on polütsüstilised munasarjad ja kilpnäärme alatalitus. Saan hetkel metformiini ja L-thyroxini (see on eluaegne). Olen sünnitanud ...

Aivar Ehrenberg

Vastas dr Aivar Ehrenberg

Tervist,
IVF abil rasestumise tõenäosus sõltub peamiselt naise vanusest. Pakun, et teie puhul on see ca 40% (heade spermanäitajate korral oleks ehk isegi 50%).
loomulikul teel rasestumine ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: