Laparoskoopia ja IVF 26.02.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Eelmisel aastal tehti laparoskoopia ja selle käigus eemaldati endokolded (endo II aste), mis olid vasakus munasarjas. Soov on rasestuda, aga siiani ei ole seda juhtunud (lap oli kevadel). Kuna eelnevalt on üks IVF teel saadud laps, siis on plaanis teha uus IVF, aga mis ei saa teoks enne sügist, kuna järjekorrad on pikad. Mind aga paneb muretsema see, et ei laparoskoopiat teinud arst ega minu IVF arst kumbki ei määranud mulle endojärgset ravi. Kas peaks uuesti minema arstile ja üritama endale ravi peale saada või ei ole see tõesti vajalik? Aegajalt on hakkanud sama munasari tuikama ja ka enne menstruatsiooni algust määrib kolm-neli päeva.
Aitäh.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Näib, et kumbki arst ei pidanud hormoonravi vajalikuks. Kui kohtute enne kehavälise viljastamise ettevalmistuse käigus oma IVF-arstiga, mainige talle oma kaebusi. Vajaduse saate ravi siis ja protseduur lükkub paar kuud edasi. Loomulikult võite ka varem ühendust võtta.
AE