laparoskoopia raseduse algstaadiumis 04.06.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere! Olen 32 aastane naine. Viimaste 5-7 aasta jookusl ei ole õnnestunud rasestuda (10 a. tagasi avastati PAP-viirus, mis pole aktiivseks muutunud ja kõik kontrolli all). Mureks ebaregulaarsed päevad intervalliga kuni 3 kuud... Paar kuud tagasi pakkus minule mu raviarst lap-i võimalust. Eelnevaid analüüse pole tehtud, ja nüüd selgus, et olen 7-8 ndl rase. Laparoskoopia tesotuse ajal rasedus ca. 2 ndl. Minu suur mure aga selles, et embrüo südametöö puudub, anti veel paar päeva ooteaega - siis kontrollitakse uuesti. Kui osutub siiski olematuks - tehakse puhastus. Küsin Teie, kui spetsialisti nõu; kas laparoskoopia võis mõjutada embrüo arengut? Mingeid analüüse mulle ei tehtud (ma mõtlen kasvõi tõesti igaks juhuks seda, et ega ma rase pole). Südames on tohutu kurbus ja valu, sest rasedus on nii oodatud ;(( Mõtlen ka arsti vahetamsiele ja otsin jõudu et edasi minna...

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Konkreetseid asjaolusid teadmata ei pea ma õigeks küsimusele vastata. Tõsiasi on, et vajadusel opereeritakse raseduse ajal teadlikult, ilma et kardetaks soovimatut toimet lootele.Samuti on tõsiasi, et rasedused mõnikord peetuvad ja konkreetne peetumise põhjus jääb enamasti selgusetuks.
AE