lapse soov 07.03.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Olen 25 a. naine.Rasedusi pole olnud.Oleme üritanud 3 a. last saada.Oli 3 päeva tagasi laparoskoopia.Öeldi, et munajuhad on läbitavad,kuid käänulised ja pikad,ning tõenäoliselt ei aita munaraku liikumisele kaasa.Soovitati veel pool aastat üritada.Kui ma pole siiani rasestunud, miks peaks nüüd õnnestuma?Soovin teada, kas on suur risk emakaväliseks raseduseks? Kas peaks hoopis kohe kunstliku viljastamise peale mõtlema?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Kui mehe näitajad on korras, soovitan mõelda kunstlikule viljastamisele.
Kuni järjekorras olete, lähebki 1/2 aastat mööda.
Kui mehe viljakus on langenud, saab ehk meestearst midagi ära teha, aga pikemas perspektiivis soovitan ikkagi pöörduda lastetuse ravi spetsialisti poole.
AE