kas on veel lootust? 04.03.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!Olen 34a.Sünnitanud ühe lapse ise 12 aastat tagasi. Peale sünnitust tekkis sepsis(emakasse jäid platsentatükid)Puhastuse käigus aga tekkis ka emakasse auk,mida siis õmmeldi.Õnneks jäeti kõik sisse alles. Selgus ka,et mul on kahesarveline emakas.Olen pidevalt hädas ka munasarjatsüstiga,liidetet tõttu tehtud lahtine lõikus ja tsüst opereeritud,kuid ikka tagasi tulnud.POle lasknud ennast enam lahti lõigata ja kui tsüst väga suureks läinud siis on seda punkteeritud.Teinud nüüdseks ka kaks ivf-i,kahjuks ebaõnnestusid.Kas mul on üldse lootust veel rasestuda, kui mul selline õmmeldud emakas

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Kuna IVF üksikasjad ei ole mulle täpselt teada, ei oska nõu anda. Probleem ei pruugi olla tingimata emakas, võibolla oli embrüote kvaliteet vilets. Teisalt, võibolla polegi mingit probleemi ja peate lihtsalt jätkama lastetuse ravi. IVF katsetest õnnestub lõpuks ainult kolmandik.