Rh-neg veri, RH-pos embrüo 22.01.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Lp dr Ehrenberg!

Olen 26-aastane naine, anamneesis on terve pikk rodu ebaõnnestunud IUI-sid ja IVF-e (peame kasutama doonorspermat, IVF-idele ülemineku põhjuseks oli IUI-de korduv ebaõnnestumine). Põen PCOS-i, aga see on praegu kontrolli all - tsükkel on regulaarne ja kõigi tunnuste järgi ovulatoorne (võtsin mitu aastat metformiini, hiljem on tsükkel ilma ravita püsinud).

Kui kunstliku viljastamise tee sai ette võetud, küsis arst minult, kas ma tean oma veregruppi. Kuna mulle oli kunagi verekeskuses esmase analüüsi põhjal öeldud, et olen O Rh-positiivne, ning mul ei olnud aimugi, et esmakordsel vereandmisel tehtav kiirtest ei ole täiesti usaldusväärne, siis vastasin, et olen 0 Rh-positiivne (ka mõlemad vanemad on Rh-positiivsed, seega see oleks olnud ka tõenäolisem variant), ja arst seda üle kontrollima ei hakanud. Nüüd aga, kui olen otsustanud IVF-ide ringi pikema pausi teha ja olen tänu sellele saanud uuesti veredoonor olla, selgus verekeskuses, et tegelikult on mu veregrupp 0 Rh-neg.

Kõik IUI-d ja IVF-id on tehtud Rh-positiivsete doonoritega. Siit minu küsimused.

Kõigepealt, kas on olemas väikegi võimalus, et erinev reesuskuuluvus saab mängida mingit rolli protseduuride ebaõnnestumisel? Arsti prognoos on muidu alati olnud lootustandev.

Teiseks, paaril korral on olnud täheldatav HCG väike tõus (nt 13 või 6 U/L siirdamisest 14. päeval). Ega nii väike tekkiv rasedus ja selle n-ö katkemine ei saa veel põhjustada reesuskonflikti ohtu järgmise raseduse ajal?

Ilmselt oleks järgmiste IVF-ide planeerimisel mõistlik eelistada Rh-negatiivset doonorit. Samas ma näen varasematest doonorite nimekirjadest, et seal on ainult Rh-positiivsed doonorid. Kas Rh-negatiivne doonor ongi mingil põhjusel üliharuldane nähtus või võib arvata, et doonorid on veregruppide järgi sorteeritud ja Rh-positiivsetele naistele lihtsalt Rh-negatiivseid doonoreid ei "raisata"? Kui ka edaspidised IVF-id tuleb teha Rh-positiivse doonoriga, kas ja kui halb see variant on?

Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Enamusel Rh-negatiivsetest naistest on mehed Rh-positiivsed. Ma ei ole juhtunud kuulma/lugema, et Rh-erinevus võiks lastetust põhjustada. Esiteks oleks tarvis Rh-antikehi (neid teil ei ole, muidu te doonoriks ei kõlbaks). Teiseks on Rh antigeenid ainult erütrotsüütide pinnal ehk immuunreaktsiooniks oleks tarvis kokkupuudet loote verega, mitte lihtsalt lootemunaga.
Minu teadmiste tasemelt ei ole mingit vahet, mis reesus doonoril on.
AE