Rasestumise soov 10.04.19 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere! Oleme abikaasaga juba 13 kuud üritanud last saada. Eelmised rasedused on kõik tulnud 6 kuu jooksul, viimane sünnitus juuli 2015a.
2017a kasutasin raseduse ärahoidmiseks Gesytili. 2018a jaanuaris ja veebruaris muutusid päevad väga verevaeseks (enne 3-4päeva; siis 2-3päeva, millest kolmas päev ainult määris veidi) ja ka kehakaal hakkas tõusma (kuigi olin jätkuvalt dieedil, millega olin aastaga 15kg alla saanud). Lootsin, et kuue kuuga normaalsed päevad taastuvad ja pingsalt rasestumisele ei mõelnud, asjatasime vaid ohtlikul nädalal tihedamini. Augustis ja septembris kasutasin digitaalseid ovulatsiooniteste ja sain teada, et luteaalfaas oli nendel kuudel 10 päeva. Jaanuaris oli mu elu esimene tsüklihäire - tsükkel 34 päeva, järgmine tsükkel oli aga juba 51 päeva.
6.märtsil läksin arstile muret kurtma ja tegi UH, siis oli tsükli 6 päev :Emakas on 58,6x49,8mm; sisekest 7,0mm. Emakaõõnes Lippesi lingule iseloomulik leid. Parempoolne munasari on 33,3x24,2mm; normaalse struktuuriga. Vasakpoolne munasari on 35,0x27,6mm; normaalse struktuuriga. Douglase õõnes vaba vedelikku ei sedasta. Kirjutas välja Duphastoni, et uued päevad esile kutsuda ja analüüsid võtta.
24märts hakkasid uued päevad, 25ndal määris veidi vetsus käies, 26ndal polnud enam midagi. 27-28märts määris jälle (kulus paar pesukaitset päevas). 28ndal käisin ka analüüse andmas. Vastused : FSH 1.46, LH 1.03, Östradiool 172.60, Progesteroon 1.04, Prolaktiin 327.81, Testosteroon 0.31, TSH 3.694, Insuliin 22.
Täna tegi uue UH ja selle vastus: Emakas on 59,4x53,7mm; sisekest 12,5mm. Vasakpoolne munasari on 43,1x41,2mm; milles kollakeha 38,6x27,9mm. Parempoolne munasari ei visualiseeru. Douglase õõnes vaba vedelikku ei sedasta.
Arsti sõnul on näidud parimas korras ja viga ei ole mis rasestumist takistaks. Ütles, et kui juuniks rase ei ole, siis tagasi. Ise aga muretsen. Kas ebaregulaarne tsükkel, väga verevaesed päevad (1,5päeva väga kerget veritsust ja 1,5päeva pruuni määrimist) ja lühike luteaalfaas ei takista kuidagi rasestumist?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
verevaene menstruatsioon ei takista iseenesest rasestumist, kuid võib viidata mingile protsessile, mis rasestumist segab. Nõustun Teie arstiga - kui järgneva paari kuu jooksul ei õnnestu rasestuda, tuleks uuringutega algust teha.
Terv,
AE