Progesteroon enne punktsiooni ja siirdamist 05.08.18 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Mul on tehtud üks edukas IVF, mis õnnestus kohe esimesel korral ligi 10a tagasi. Sel ajal arstid stimuleerimise ajal vereproove ei teinud.

Sel aastal oli üks ebaõnnestunud IVF, mil enne stimuleerima hakkamist oli progesteroon 1,4, siis stimuleerimise 5.päeval oli see 0,6 ja 9.päeval 1,0. Stimuleerisin kokku 13 päeva, katse ebaõnnestus.

Nüüd käsil uus katse, samal pâeval kui alsutasin stimuleerimist, oli progesteroon 1,5 ja stimuleerimise 5.päeval 1,0. Ehk kõrgem kui eelmine kord samal ajal... Uus kontroll on stimuleerimise 11.päeval alles ja kokku ennustas arst taas, et tuleb 13 päeva süstimist.

Loen uuringuid, et üle 1,5 progesteroon enne enne punktsiooni viitab endimeetriumi üleküpsemisele ja sinna on embrüol võimatu pesastuda. Välismaal arstid sel juhul ei siirdagi, vaid teevad paar kuud hiljem FET.

Minu küsimus: kas progesteroon liigub üldiselt tõusvas joones seoses süstimisega? Süstin üsna suures koguses (225 Gonal + 75 Luveris ja 6.päeval tuli juba lisaks ka Orgalutran). Kui juba 5.päeval oli proge 1,0 siis kas on karta, et ta kasvab veel või on ta pigem enne punktsiooni kogu aeg samal tasemel stabiilne? Kas Eestis on ka kombeks arstidel proge taseme kõrguse tõttu siirdamine ära jätta?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
üldlevinud reeglit progesterooni taseme jälgimise osas ei ole. Mõni arst jälgib, mõni mitte. Mõnevõrra tõusnud progesterooni tase ei välista rasestumist.
Terv,
AE