Kunstliku viljastamise pikaajalised mõjud naise organismile 13.07.16 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere!
Olen suure dilemma ees. Tõenäoliselt on mind ootamas kunstlik viljastamine (mehel puuduvad seemnerakud, minul diagnoositud endometrioos, läbitud paar kuud tagasi laparoskoopia, lisaks Visannette tabletiravi 3 kuud). Mul ei ole hirm niivõrd protseduuri enda ees, kuid muretsema panevad võimalikud pikaajalised mõjud. Kas kunstliku viljastamise käigus on võimalik, et organismi enda loomulik hormoontasakaal rikutakse ning peale seda ei olegi enam võimalik loomulikul teel rasestuda? Eelistaksin esmajärjekorras loomulikul teel rasestumise proovimist, mis eeldaks muidugi uue partneri leidmist. See on aga suur risk, sest mul on endometrioos (lisaks emaka tagaseinas adenomüoosile viitavad muudatused), mis kahandab niigi loomuliku rasestumise võimalust, lisaks vanus, mis võiks eeldatava loomuliku rasetumise ajaks olla 30-32. Mul on tekkinud nagu foobia, et kunstliku viljastamise katsed lähevad luhta, rikuvad mu tervise ja kaob igasugune võimalus lapsi saada. Tahaks ratsionaalsete argumentidega sellest paanilisest hirmust vabaneda.
Tänan väga

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
kehaväline viljastamine ei vähenda naise võimekust loomulikul moel rasestuda. Muudele küsimustele vastan hea meelega vastuvõtu ajal.
Eelnevate ravijuhtude väljavõtteid saan näha e-tervise kaudu.
Lgp,
AE