Umbunud ja põletikulised munajuhad. 27.11.10 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere, pöördusin Teie poole hiljuti küsimustega munajuhade kohta. Sain Teilt vastuseks, et umbunud ja põletikulised munajuhad tuleb enne IVF-i eemaldada.Kirjutan Teile oma lap.vastuse. Operatsioon toimus 31.01.2009. Vasak munasari normis, munajuha minimaalselt laienenud, liidetes, liitunud ovaariumile, liited vabastatud, ots avatud. Parem munasari normis, munajuha. Peale liidete vabastamist on mõlemad munajuhad kontrastainele vabalt läbitavad. Andsin siis ka oma nõusoleku vasaku munajuha eemaldamiseks, kuna mul oli seal emakaväline rasedus. Mulle öeldi, et suure tõenäosusega tekib sinna uuesti emakaväline, kui rasestun. Siiamaani siis kuni IVF prots.rasestuda ei ole õnnestunud, IVF samuti ebaõnnestunud. Sooviksin väga nüüd Teie arvamust, kas mul on õigus uuele lap.opratsioonile. Peale op.günekoloog ütles, et kui rasedust mõne kuu jooksul ei teki, on suur tõenäosus, et munajuhad uuesti sulguvad ja tekivad liited. Miks siis ei tehtud mulle enne IVF-i uut lapi? Teie varasemast vastusest sain teada, et umbunud ja põletikulised munajuhad võivad taksitada IVF-i õnnestumist. Tahaksin ju ikka väga, et IVF õnnestuks ja sellest ka minu kõrgendatud huvi oma munajuhade seisundi kohta. Kui minu arst ei ole nõus uute uuringutega, siis kas oleks võimalik neid teostada Teie juures ja palju see maksma läheks? Kas Teie oskaksite UH-ga äkki juba tuvastada, mis seisus minu munajuhad on? Ja kui pikad on teil IVF-i järjekorrad? Ma vabandan pika kirja pärast, mure on suur ja palun väga Teie abi! Aitäh M.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Selgitan täpsemini:
Munajuha jäeti eemaldamata, et jätta teile mingigi võimalus rasestumiseks. On võimalik, et munajuha sulgub uuesti, on võimalik, et tekib emakaväline rasedus, aga võib tekkida ka normaalne rasedus.
Iga põletikulist munajuha ei pea enne IVFi eemaldama, soovitatakse eemaldada need, mis on mõlemas otsast umbunud ja millese on kogunenud põletikuline vedelik (on moodustunud nn saktosalpinks). Sellise juha eemaldamine ei ole kohustuslik. Kui näiteks patsient on lõikuse vastu või kui eemaldamine ei ole tehniliselt võimalik, tehakse ikkagi IVF, sest rasestumine pole välistatud - lihtsalt tõenäosus on väiksem.
Uuringute plaani tegemiseks peaksite tulema vastuvõtule (registreeruda saate 7319 100 kaudu). IVF järjekord on 8 kuud.
AE