bromochriptin vs. rasedus vs. kehaväline viljast. 11.08.08 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere dr. Aivar Ehrenberg,

Püüame mehega saada last 1 aasta jooksul. Praegu võtan ca 1 kuu aega bromochriptini, kõrgendatud prolaktiini taseme alandamiseks, kirjutatud endokrinoloogi poolt.
Kui teil on olnud sarnaseid juhtumeid perepaaridega -
1. kui kiiresti on soovitatav pöörduda kunstviljastumisega tegeleva arsti poole, kui antud ravim ei aita?
2. kui ma pöördun kunstviljastumisega tegeleva arsti poole, kas peab olema just oma raviva arsti (endokrinoloogi, naistearsti?) saatekiri, või võin ise pöörduda?
3. kas te soovitaksite palun Eestis asuvad kunstviljastumisega tegelevad keskused (koht, polikliinik)?

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tere,

1) kui olete noorem kui 35 ja bromokriptiini võttes muutuvad menstruatsioonid regulaarseks, võite rasestumist oodata kuni aasta. Kui menstruatsioonid on juba praegu regulaarsed, võiksite oodata rasestumist kuni 6 kuud. Kui olete 35 ja vanem, oodake kuni 6 kuud. Seda kõike eeldusel, et mehe viljakus on uuritud ja elate mehega püsivalt koos.
2) viljatust ravivad naistearstid, nende juurde pöördumiseks pole saatekirja vaja.
3) Nova Vita kliinik Viimsis, Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik, Elite Kliinik Tartus, SA TÜ Kliinikum naistekliinik.

AE