(näo)kirurgia instrumentide nimetused 29.06.07 / Iluravi ja plastiline kirurgia

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr Pree,
tõlgin kirjastusele Eesti Raamat romaani Esimese maailmasõja aegsest näokirurgia kliinikust. Raamat on ingliskeelne. Kust küll leida tekstis esinevate meditsiiniterminite eestikeelseid vasteid? Praegu olen kimpus mitme instrumendi nimega. Need on järgmised:
1. Hagedorn half- and full-curved needles and holders
2. rongeurs
3. wire-working pliers
4. sets of mouth retractors
5. extracting forceps and knives
6. assortment of hemostats
7. tracheotomy kit
8. sharpening stone of Carborundum
Nii mõnegi nimetatu pildi olen leidnud internetist, kuid nende eestikeelseid nimetusi kahjuks mitte. Pealegi on ju tegu vanade, 20. sajandi alguse riistadega (romaani tegevustik toimub aastal 1915). Kui saaksite anda vähemalt osalise vastuse mõnele küsimusele (näiteks kuidas on eesti keeles mouth retractor, extracting forceps vm), oleksin väga tänulik. Võimalik, et mõni neist asjust ei ole otseselt näokirurgia instrument (näiteks tracheotomy kit), kuid meedikuna suudaksite neid ehk ikkagi maakeeli nimetada. Kui olete liiga hõivatud, ehk teate soovitada, kuhu ja kelle poole võiksin veel pöörduda.
Parimat soovides,
Inna Feldbach

Arst vastas:

Peep Pree

dr Peep Pree

Plastika- ja rekonstrutiivkirurg

AS Clinica Esteetilise Kirurgia Erakliinik

Lugupeetud Inna Feldbach Tere !
1. Hagedorni ( autor ) kumerad ja pool-kumerad nõelad ja nõelahoidjad
2. haaramisklemmid
3. traaditangid
4. suu-avajate komplektid
5.ekstraheerimis (väljatõmbamis-) pintsetid ja noad
6. veresulgur-klemmide komplekt
7. trahheotoomia komplekt ( instrumendid trahhea avamiseks kaelale tehtava haava kaudu)
8. teritamis-kivi (käiakivi e. luisk)

Tervitustega, Dr. Peep Pree