kõht punnis 25.01.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Pea aasta tagasi pandi mulle diagnoosiks, et arvatavasti põen mao reflukshaigust.Kirjutati välja Losec mups´i. Haavandeid ei leitud.

Minu põhuprobleemiks on just meeletud gaasid, õigemini kõhu pidev punnis olek. Ei ole vahet, kas olen söönud väikese jogurti või prae, mingitel põhjustel läheb kõht mõne aja pärast punni ja oleks kui kummipall.

Kõrvetised on isegi harvem nähe, kui kõhu puhitus ja punnisolek.

Ühes eelmises kirjas te mainiste, et refluksi puhul gaasid on harva sümptomiks, millega võiks siis sel juhul tegu olla?

Kas sellise kõhu järsule nö punni minekule on mingil seletus?

Teile vastuse eest tänulik olles,

Liina

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Tõesti, reflukshaiguse peamisteks tunnusteks on kõrvetiste esinemine, mõningatel juhtudel ka söögi suhu tulek, neelamishäire. Harvem võime nendel haigetel leida öiseid kõhahooge, häälekähedust ning mõningatel juhtudel ka õised astmahood on hoopiski refluksi tagajärg.

Kui rääkida nn. seedetrakti funktsionaalsetest häiretest, siis laias laastus võikski sinna alla panna gastroõsofageaalreflukshaigus (ilma söögitoru põletikuta), funktsionaalne düspepsia (kas siis nn. haavandi kaebustega või motoorika häirega, sellisel juhul me seedetrakti ülaosa uuringutel silmaga nähtavat põhjust ei leia) ning soole ärritussündroom (varem rohkem teatud nimetuse all colon irritabile). Ülemineku piirid on suhteliselt hägused ja nii mõnigi kord võib inimesel olla samaaegselt mitu funktsioonihäda. Gaaside rohke esinemine seostub eelkõige soole funktsionaalsete probleemidega. Kuna lähiajal on plaanis sellest lähemalt kirjutada (vastates küsimusele), siis jätan pikemalt selel probleemi lahti arutamata.

TR.