Põrna suurenemine? 28.01.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 23 aastane naine. 2 päeva tagasi sattusin kiirabiga haigla valvetuppa kõhuvaluga. Kaebuseks oli: tugev, terav ja pidev valu vasakul pool nabast ja hetkeks valulik urineerimine. Uriin oli normaalset värvi ja verd ei olnud. Vereanalüüs oli korras, uriinianalüüsi anda ei õnnestunud. Tehti ka UH, mille käigus kõhuvalu seletavat ei leitud. Täheldati ainult seda, et põrn on normaalsest veidi suurem ehk siis kerge põrna suurenemine.

Millist ülesannet üldse põrn täidab? Ja mida võiks tähendada see kerge põrna suurenemine?

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere

Põrna ülesandeks on eelkõige vanade erütrostüütide lagundamine, antikehade süntees ning bakterite ning kehavööraste valkkude eemaldamine organismist.

Antud haigustunnustega küll põrna tagasihoidlikul suurenemisel seost pole. Siis peaks see põrn küll hirmsuur ja käega katsutav olema, kui ta kõhuvaluni viiks ning sellisel haigel on ka kindlasti teisi nii vereanalüüsis kui enesetundes väljenduvaid haigusnähte. Kerge põrna suurenemine ainsa nähuna, arvan, et mingit tähendust ei oma.

TR