magu 25.01.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Küsimus puudutab mao ülehappesust. Kas Te võiksite lühidalt kirjeldada ülehappesuse võimalikke põhjusi ja tagajärgi. Või viidata mõnele raamatule, kus saab selle kohta lugeda.

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Mis viib ülehappesusele- arvan, et täpseid põhjusi veel ei teata. Suuresti on see geneetiliselt determineeritud, sellest tõenäoliselt oleneb hapet produtseerivat rakkude hulk ja kvaliteet. Teatud lisafaktorid muidugi suurendavad happe (ja sealt järgneva etapina pepsiini teket). Näiteks suitsetamine. Samas peb muidugi ka märkima seda, et ka mao kaitsefunktsioonide efektiivsusel on oma osa, kas kaebused tekivad või mitte. Ülehappesust kui sellist praktilises elus on suhteliselt raske kindlaks teha (eeldab spetsiifilist aparatuuri, määrata saab nii rahu kui ka stimuleeritud happe produktsiooni). Samas ei ole see ka eriti informatiivne. Veenvalt on näidatud, et sellised asjad nagu happe tekke hulk ja haigustunnuste raskus ei korreleeru omavahel.

Mis muutub tagajärgedele - kõhuvalu, reflukshaigus (siin ka oluline muidugi söögitoru kaitsebarjäär jt. faktorid), haavandid või hoopiski kaebusteta inimene.

TR