sapi teed 22.01.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere dr. Triin Remmel.Olen 28. aastane mees.Kümme aastat tagasi avastati mul sapi põie põletik,mis on praeguseks muutunud krooniliseks.Samuti on mul haavandtõbi.Olen korduvalt olnud uuringutel ja haiglas ravil.Ravitud on vaid sõrmiku haavandit.Sapipõie kohta öeldi,et enam ei ole võimalik seda terveks ravida.Ka perearst kirjutab järjekindlalt cimetidini välja,piirdudes sellega.Palun öelge kas on siiski olemas ravimeid,mis kergendaksid minu seisundit.Ma ei mäleta enam sellist aega kui mul ei oleks kõhus valud või ei oleks iiveldust.Öelge ka palun kas pidev pea uimasus võib olla sapi häiritud eritumisest.Ette tänades Andrus

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Haavandtõve ravi seisukohad on kindlasti viimastel aastatel muutunud ja ei seisne ainult cimetidiini söömises. Kogus maailmas ja ka Eestis on kasutusele võetud kolmikravi, mis seisneb 2 antibiootikumi ja hapet alandava ravimi 7 päevases kuuris (viimaseks on reeglina omeprasool).

Sapipõie põletik on 90% juhtudest tingitud sapikivide esinemisest sapipõies. Sellisel juhul kui need kivide põhjustavad koolikulisi valusid, on operatiivne ravi omal kohal täiesti. Kahjuks ei selgu see, kas Teil on ka kivisid sapipõies leitud.

Pea uimasus ei saa olla kohe kindlasti tingitud sapi eritumise häirest, vaevalt et Teil seda häiret üldse on. Sellisel juhul peaks pikemat aega olema maksa analüüsides suured nihked. Isegi see ei vii pea uimasusele.

TR.