röhitised 22.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Millest on tingitud kuivad röhitised, vahel on ka kõrvetised ja vaev maos, mis ei olene söömisest. See on kestnud aastakümneid, tavaliselt kevadeti ja sügiseti, paari nädala ringis. Tavaliselt hommikuti on halvem ja õhtul läheb paremaks.

Kunagi arst ütles,et mul on loid magu. Kas on mingeid ravimeid, mis olukorda leevendaks?

PS. Söögiisu on normaalne ja kaalus alla pole võtnud.

Teid ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Eelkõige on röhitised seotud nn. aerofaagiaga (rohke õhuneelamine, mis väga sageli seostub kiirustava söömisega). Kas see on konkreetselt seotud nn. loiu maoga? Veenvalt pole tõestatud selliste kaebustega haigetel, et nende magu tavalisest aeglasemalt töötaks. Kui aga esineb ka kõrvetisi siis sellisel puhul võiks kõnelda nn. reflukshaigusest, millega võib kaasuda ka õsofagiit.

Kuna aga kaebused on eelkõige teatud aastaaegadel, kevadel ja sügisel (kahjuks ei tea Teie vanust), siis ei saa välistada ka haavandi olemasolu (sel juhul võib ka kõrvetisi olla).

Vastus sai küll segasevõitu, kuid andmeid tõesti pisult napilt, et konkreetset haigust ja ravi välja pakkuda.

Mao motoorikat alandavaid ravimeid on olemas, tõsi küll väike valik!

TR.