Kõhukinnisus 11.11.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere olen 30 a naine kelle suureks probleemiks on kõhukinnisused ja toidu tagasitulek maost peale sööki. 3a tagasi tehti mao ja sooleuuringud, kõik oli korras. Vaevused püsivad siiani. Mida teha?

Tänan!

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Kõhukinnisus kui häda on üsna tuntud Lääne-maailma maades, vastandina kõhulahtisusele, mis sage arengumaades.

Noore inimese kõhulahtisuse põhjused on tavaliselt seotud teatud toitumisharjumuste ning vähese liikumisega. Väga harva leiame rasket haigust selle taga.

Kõhukinnisuse puhul ravi algab eelkõige õigest toitumisest ning rohkest liikumisest. Õige toitumise all pean silmas seda, et inimene sööks kiudainete rikast toitu (puu - ja juurviljad, müsli, salatid toiduõliga, kuivatatud ploomid). tarbiks normaalsel hulgal vedelikku (hommikul võiks päev alata klaasi vee joomisega, supid), liiguks korrapäraselt.

Alles järgmisena tulevad kõne alla kerged lahtistid nagu duphalac või ka forlax, mis soolele kõige füsioloogilisemad. Kindlasti pole senna ega bisacodyl esmase rea valikud.

Toidu tagasitulek maost on aga kahjuks väga ebamäärane väljend (oksendamine?, peale kõhu liigset täissüümist??), millel ma ühest vastust ei saa kahjuks anda.