Kaksteistsõrmiku haavand 30.10.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

40-aastane kõhn mees, kellel on umbes 15 aastat tagasi diagnoositud 12-sõrmiku haavand(tehti gastroskoopia).Nõukogude ajal viibis paar korda haiglas sama diagnoosiga, peale seda oli paariks kuuks kergendus. Viimased kümme aastat pidevad valud(igapäevased),kõrvetised ja "röhitsused". Võtab vastavalt võimalustele cimeditiini või ranibeli (kuna need on retseptiravimid, siis vastavalt seda, mida tuttav med.töötaja muretseb). Suitsetab. Püüab loobuda hommikusest kohvijoomisest, sest valud algavad tavaliselt pool tundi peale hommikukohvi.Ise arvab, et peabki nii elu lõpuni kannatama, sest oma kogemustele viidates ei usu eneam, et arstid aidata saavad(eriti perearst). Perekonnal on väga raske seda vaadata, kui ta pidevalt valust kõveras on. Kas on lootust 12-sõrmiku haavandist(ja nii nendest valudest) lahti saada.Kust võiks kõige paremat abi saada?

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

12ss haavandist on tänapäeval võimalik lahti saada. 95%-l 12ss haavandi haigetest leiame maos sellise bakteri nagu Helicobacter pylori, mis arvatakse ka olevat haavandi tekkes oluline. Sellisel juhul rakendatakse kolmikravi: 2 antibiootikumi ning prootonpumba inhibiitor (losec näiteks). Uusi ägenemisi tekib peale sellist ravi ülivähe.

Teine asi on muidugi reflukshaigusega (peamiseks tunnuseks kõrvetised) - ravile allub halvemini ning haigustunnused kipuvad tagasi tulema. Raviks kasutatakse isegi aastaid mao happesust allasuruvaid ravimeid.

Alustama peaks muidugi suitsetamisest loobumisest.

Cimetidiin samas on muidugi suhteliselt nõrk ravim ja õnnetuseks sageli kasutatakse meil väga väikestes annustes.

Aidata peaks küll oskama iga perearst ja muidugi ka gastroenteroloog.