piimatalumatus 28.10.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 66 a naine. Üldiselt ma ei ole allergiline, kuid elu jooksul on tekkinud nii piima kui piimasaaduste talumatus. Kohe valud, kõht lahti, gaasid. Kurb, sest armastan väga piima. Üldse on mul nn närviline kõht, sageli gaasid ja lahti. Mind huvitab, millest selline piima talumatus võis küll tekkida ja kas seda parandada ei saaks? Mureks on ka põhjus: mul on halvenev luuhõrenemine. Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Eesti populatsioonis leiame hüpolaktaasiat ehk piimasuhkru talumatust 25% elanikest. Seega on tegemist sagedase leiuga. Sellisel juhul ensüüm laktaas peensoole limaskestas puudub või on nõrk. Reeglina on see geneetiline häda, kindlasti mitet eluphtlik, harvem võib kaasuda mitmete peensoolehaigustega.

Parandada selle ensüümi puudulikkust hetkel küll ei ole võimalik.

Tavaliselt hüpolaktaasiaga inimene ei saa juua just rööska piima, kuid üsna hästi talub näiteks juustu, jogurtit, mis ka olulised Ca allikad.