kõrvetised ja söögitoru põletik. 08.04.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

tere tohtrihärra.

mure järgmine. Nimelt on mul juba lapsepõlvest saadik olnud probleeme kõrvetistega. eelmisl aastal käisin mõõka neelamas ja leiti söögitoru põletik. kirjutati omeprasooli mille tagajärjel andsid vaevused järgi. peale ravikuuri tekkisid paari kuu jooksul vaevused uuesti ja veel hullemalt kui enne. kõrvetas pidevalt olenemata sellest mida sõin. tihti ajas iiveldama ja nagu tükk või rögatükk oleks kurgus.nüüd jaanuaris tegin selle ebameeldiva mõõgatamise uuesti läbi ja jälle oli söögitoru põletik.kirjutati nexiumi(vist oli selline nimi) ja jälle vaevused kadusid. kuid kuuri kestel juba tulid tagasi.nüüd kui rohi otsas on kõrvetised ja iiveldus päris tihti vahepeal on nagu minestuse tunne kah ja kohutav väsimus ning hommikul ärgates on veremaitse suus ja kui sülitada siis on sülg punakas.olen loobunud kohvist ja magan kõrgema peaalusega, alkoholi peaaegu ei tarbi ja suitsetanud ei ole terve elu jooksul olen 27 aastane.siit ongi küsimus mida peaksin tegema et elukvaliteet natukenegi tõuseks.peale selle olen juba täielik närvihaige koguaeg mõtlen oma haigusele ja kardan et äkki on mingi tõsisem haigus juba arenenud(vähk)kuna ärritus on söögitorus juba aastaid olnud. mida tähendab kui söögitorus on pikad veritsevad erosioonid. sõna veritsevad tekitab juba hirmu.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere, arvutisõber.
Söögitoru põletiku raskuse hindamiseks kasutatakse mitmeid klassifikatsioone. Eestis on soovitatud ja ka kasutusel Los Angelese klassifikatsioon. Kui tegu on klassi D või C kuuluva söögitoru põletikuga, siis tasub mõelda operatsioonile.
Teine põhjus operatsiooni kaalumiseks on olukord kus ravimiteta toime tulla ei saa või nende annused on väga suured.
Möödunud aastal hakati Euroopas ja Ameerikas propageerima uusi suukaudseid operatsioone, mille käigus tehakse söögitoru ja mao vahele uus klapp. Need vahendid ei ole Eestis kasutusel, ehki tegijaid ilmselt leiduks. Seega tuleb valida operatsioon avatud kõhul või ka laparoskoopiliselt läbi kõhunaha.
Diagnoosi täpsuistamiseks soovitan pH-meetriat, mida kindlasti teeb Mustamäe Haigla.
Tervitades, dr Kariis