hepatiit 24.02.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tänan vastuse eest aga kuna analüüside järgi on B ja C hepatiit mul veres, ju ma siis ikka põen. Ka kroonilisega võivad ju ALT ja AST korras olla. Jääb lihtsalt arusaamatuks, kuidas see haigus, mida peetakse nii kergelt nakkavaks, ei ole siis nakatanud mu partnerit. Ja millised on ikkagi siis selle kroonilise vormi ägenemise korral haigustunnused.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Ahaa!
Tegelikult on ikka nii, et kui ALT ja AST on korras, siis maksa aktiivset põletikku ei ole. Kas teil on viirus veres või mitte, seda näitavad täpsed analüüsid. Kui viirus tõesti on, siis siis nimetatakse sellist olukorda viiruse kandluseks, aga maksa põletikust räägime ikka siis kui maks laguneb. Viimase kohta annavad tunnistust maksa analüüside nihked.
Oma partneri nakatamiseks soovitan teil kasutada süstalt, siis on üsna kindel, et haiguse edasi annate. Sugulisel teel nakkab C viirus üpris halvasti (umbes 5 % ülekanderiski), B viirus märksa paremini. Siiski peaks olema suurema nakkuskindluase saamiseks aktiivne verine seks.
Jõudu,
dr kariis.