sapikivid,kolesteroos 14.02.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere dr.Kariis.

Palun selgitage,kas pikaajaline sapikivitõve põdemine võib mõjuda kakõhunäärmele
ja põhjustada kõhunäärme põletikku? Kas kõhunäärme põletik võib mõjuda südamelihasele?

Ette tänades Siim

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere!
Tõsised küsimused. Küsija on ilmselt asja uurinud.
Sapikivitõbi võib põhjustada kõhunäärmepõletikku juhul kui sapikivi satub ühissapijuhasse kus libiseb kõhunäärmejuha väljapääsu ette ja takstab pankrease sekreedi väljavoolu. Siis tekib äge kõhunäärme põletik, mis reegilna ei jää märkamata raske üldseisundi tõttu. enamasti satuvad need haiged haiglasse. Sapipõies olevad kivid ei mõjuta kõhunäärrme tööd.
Mis puudutab südamelihase kahjustumist sapipõie või kõhunäärme haiguse tulemusena, siis kaldun arvama, et nende haiguste seostamine on kunstlik.
Alati on parem olla terve. Kui üks haigus kallal, siis see viib organismi tasakaalust välja ja uued hädad võivad olla tuelkul. Näiteks katkised hambad võivad olla vaegtoitumise, vitamiinivaeguse põhjustajaks kuna toorest porgandit ikka ilma hammasteta ei söö. Tahan öelda, et kaudseid seoseid haiguste vahel võib otsida, aga arstiteadsue seisukohalt ei tekita kõhunäärme põletik südamelihase kahjustust.
Kõike head,
dr kariis