Sondi neelamise tagajärg? 12.02.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Käisin umbes pool aastat tagasi gastroenteroloogi juures sondi neelamas. Peale seda umbes kuu aja pärast tundsin esimest korda, nagu oleks midagi kurku kinni jäänud, midagi väikest. Rohke veejoomine ei parandanud olukorda. Iseenesest see "miski" seal kurgus ei ole valus ega sega ei söömist ega hingamist, kõige enam annab tunda neelamisel ja vahel ka rääkimise ajal. Käisin kurguarsti juures, kes väitis, et mul on lihtsalt üks mandel suurem kui teine ja seepärast see "kurgus kinni" tunne, määris mingite rohtudega ja käskis kuristada sooja piima-mineraalvee seguga. Tegin nagu kästud. Mingiks ajaks ebamugavustunne kadus. Nüüd tunnen jälle nagu oleks midagi kurgus kinni. Tekkis küsimus, et kuna see "nähtus" esimest korda ilmutas end peale sondi neelamist, siis kas võib põhjuseks olla, et neelamise ajal sond kuidagi vigastas kurgus söögitoru tagumist seina ja nüüd see paranes, kuid segab neelamist?

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

tere

Mis sond see siis oli, mida neelata tuli? Kas tegu võis olla gastroskoopiaga?
Põhimõtteliselt on võimalik, et igasugused invasiivsed uurimismeetodid tekitavad mehhaanilisi vigastusi. Küll aga pole usutav, et need avalduvad alles kuu aega hiljem. Arvan, et seost ei ole.
Dr Kariis