Mao vähk 09.01.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Minu emal (veebruaris saab 79 aastaseks) on kaugele arenenud mao vähk. Eelmise aasta oktoobri lõpul läks uurimistele, 26. novembril otsustas konsiilium, et operatsioon ja keemiaravi enam ei aita, saadab vaid kiiremini hauda ja üle jääb vaid toetusravi. Kui jõuludeni ta oli kodus ja sõi natu-natukenegi, siis peale jõule läks asi järsult nii halvaks, et enam peaaegu midagi makku pidama ei jäänud, isegi vähese vedeliku oksendas välja. Magu on tal kasvajat täis, nagu öeldi. Praegu on ta haiglas hooldus- ja toetusravil. Saab tilguti abil nat.cl ja 5% glükoosi, ise midagi erilist ei söö, natuke vedelikku jääb pidama. Valusid tal ei ole. Ta tahab muidugi väga koju. Pärast kuu aega haiglas olemist peab otsustama, kas jätta ta (juba tasuliselt - praegu tasume ainult kõik rohud ise) haiglasse või on tal võimalusi ka kodus kuidagi püsida. Kas on mingeid jõudu andvaid rohte, mida saab ise kodus süstida? Lihtsalt peaksin juba arvestama, mida varsti suudan ema heaks teha. Ta tahab ju koju muidugi, samas ta teab, et meil ei ole neid võimalusi mis haiglas..Ma ei taha, et ta hirmsasti kannataks... Kuidas on võimalik Teda aidata kodustes tingimustes? Mida Teie pakute välja?
Tänud ette ja kõike head,
I.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Raviplaanida on alati personaalsed. Kuna ma ei ole raviarst, siis ei paku midagi välja. Mõistan Teie muret ja soovin jõudu ja kanntlikku meelt.
Dr Kariis