rasedus ja Gasec/Losec 10.12.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 27 a.,18 nädalat rase - esimene rasedus, mis on möödunud komplikatsioonideta. Aasta tagasi diagnoosis gastroenteroloog mul söögitoru alumise osa põletiku, mis mulle aegajalt ülakõhu valusid on põhjustanud. Sellest alates olen teinud läbi kaks ravikuuri (kumbki 8 nädalat), esimene Loseci ja Gaseciga (2+6 nädalat) ning teine Gaseciga. Viimane ravikuur lõppes juuni alguses ning siiani on enesetunne olnud hea. Viimastel päevadel on aga hakanud kõhuvalu jälle tüli tegema. Günekoloog ei osanud öelda, kas võin taas ravikuuri teha ning saatis mind naistekliiniku sisearsti juurde. Tema arvas, et Loseciga vast ikka võib, Gasecit ta ei teadnud ning ei julgenud soovitada. Sellest tingitud küsimus - kas tõesti võin raseduse ajal kasutada vaid Losecit (originaali), mis on geneerilisest Gasecist umbes 4 korda kallim ning kahekuuline ravikuur ulatuks pea tuhande kroonini? Losecit soovitas gastroenteroloog mul võtta juhul, kui valu on tugev või soovin väga kiiret tulemust. Muidu on Gasec mulle hästi sobinud.

Ette tänades vastuse eest,
Kõhuvaluline

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Kuna küsimus on konkreetsete ravimite määramiseses, siis ei ole korrektne siinkohal ravisoovitusi anda. Põhimõtteliselt ei peaks nende ravimite toime erinema samavõrd kui nende hind. Ravimi määramist komplitseerib rasedus, valikus lähtutakse ka tõetatud turvalisuse informatsioonist, ehki kumbki ravim ei ole näidustatud rasedatel. Arvestades olukorda, soovitan küsida ka gastroenteroloogilt nõu. Seniks võiksite tarvitada vedelaid hapet neutraliseerivaid vahendeid, valige apteegis.
Edu,
dr Kariis