ebamugavustunne maos 05.12.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 38-aastane naine. Viimasel ajal tunnen aegajalt ebamugavustunnet mao piirkonnas. Hapud toidud on siis välistatud, leevendust toovad "Mahe Värska" ja "Rennie". Viimane haigustunnuste ilmnemise vaheaeg on olnud umbes kuu.

Võib-olla on oluline märkida, et kannatan juba oma paarkümmend aastat stomatiidi käes. Mulle on öeldud, et see võib viidata mõnele muule seedesüsteemi haigusele.
Tean, et tuleks pöörduda arstile. Seoses sellega tahaksin teada, kas uurimisel on mingeid alternatiive sondide neelamisele?
Mis tõbe võiksin endal kahtlustada?

Lugupidamisega
Anu Roode

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Alustame vastamist lõpust. Teie võite endal kahtlustada, mida tahes, aga arstil kujuneb kindlasti oma arvamus. Teie kirjas peitub teatav vihje peptilisele haigusele, mille uurimise valikmeetodiks on gastroskoopia ehk mao enoskoopeerimine. Sondeerimisest on meie arvates asi kaugel. Peame gastroskoopiat tõsiseks uurimisemeetodiks. Sonde (voolikuid) võite omaette neelata enne ja pärast sööki, aga sellest haavandtõve diagnoosimiseks ei piisa.
Kui teie kaebused on väga ilmekad ja klassikalised, siis võib arst määrata Teile ravi ka diagnoosi hüpoteesi põhjal. Stomatiidi teema on omamoodi salapärane. Täpset põhjust pole selgitatud. Seost seedetraktihaigustega ei pruugi aga võib olla, vaevalt küll haavandtõvega siin ühildumist on.
Julgen siiski soovitada arsti konsultatsiooni ja oma valikutes keskenduda arsti valimisele.
Head paranemist,
dr Kariis