Rektoskoopia 27.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Käisin gastroenteroloogi vastuvõtul, kuna juba pikemat aega valus ning raske roojata, väljaheitel ja kõhuvalud vasakus küljes. Arst kirjutas mulle saatekirja rektoskoopiasse. Tahaksingi küsida, et kuidas eelmainitud protseduur käib? Kui kaua võtab see aega ning kas on patsiendile väga valus? Olen kuulnud, et osade uuringute puhul lastakse enne soolde gaasi, kas ka rektoskoopia puhul? Kas sool tuimestatakse enne kuidagi ära või pole selleks vajadust? Kas pärast uuringut võib tekkida valu ning muud ebameeldivad "tüsistused" või on uuringu lõppedes see "piin" läbi? Kas protseduur ikka on ohutu? Olen uuringu pärast suht närvis, kuna olen lapsest saati igasugust valu ja ebameeldivaid protseduure kartnud. Oleks äärmiselt tore, kui võtaksite vaevaks mulle sellest protseduurist natukene lähememalt rääkida.
Ette tänades,
Ene

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Huvitav oleks muidugi teada, kaugele Teie lapsepõlv on jäänud, see hõlbustaks vastuse vormistamist.
Rektoskoopia teostamiseks peaks arst küsima Teie nõusolekut ja seejuures selgitama miks ja milliste riskidega uuringut tehakse.
Rektoskoopia on pärasoole enoskoopiline uurnig, milleks kasutatakse sirget kõva toru - rektoskoopi, mis viiakse libestusainega määrituna läbi pärakuava pärasoolde. Kuna toru pole ebaloomulikult jäme, siis tervete kudede puhul mingit kahjustust ei saa tekkida. Uurinug käigus pumbatakse soolde õhku, et näha pärasoole seinu. Mingiks tuimestuseks pole vajadust. Vaid anaalkanali mõningate haigusseisundite puhul või esineda valu. Ebaesteetiline ja ebamugav on klassikaline küünarnukk-põlv asend.
Kokkuvõttes lihtne ja ohutu uuring, võib soovitada.
Dr Kariis