Rektoskoopia 27.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Käisin gastroenteroloogi vastuvõtul, kuna juba pikemat aega valus ning raske roojata, väljaheitel ja kõhuvalud vasakus küljes. Arst kirjutas mulle saatekirja rektoskoopiasse. Tahaksingi küsida, et kuidas eelmainitud protseduur käib? Kui kaua võtab see aega ning kas on patsiendile väga valus? Olen kuulnud, et osade uuringute puhul lastakse enne soolde gaasi, kas ka rektoskoopia puhul? Kas sool tuimestatakse enne kuidagi ära või pole selleks vajadust? Kas pärast uuringut võib tekkida valu ning muud ebameeldivad "tüsistused" või on uuringu lõppedes see "piin" läbi? Kas protseduur ikka on ohutu? Olen uuringu pärast suht närvis, kuna olen lapsest saati igasugust valu ja ebameeldivaid protseduure kartnud. Oleks äärmiselt tore, kui võtaksite vaevaks mulle sellest protseduurist natukene lähememalt rääkida.
Ette tänades,
Ene

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Huvitav oleks muidugi teada, kaugele Teie lapsepõlv on jäänud, see hõlbustaks vastuse vormistamist.
Rektoskoopia teostamiseks peaks arst küsima Teie nõusolekut ja seejuures selgitama miks ja milliste riskidega uuringut tehakse.
Rektoskoopia on pärasoole enoskoopiline uurnig, milleks kasutatakse sirget kõva toru - rektoskoopi, mis viiakse libestusainega määrituna läbi pärakuava pärasoolde. Kuna toru pole ebaloomulikult jäme, siis tervete kudede puhul mingit kahjustust ei saa tekkida. Uurinug käigus pumbatakse soolde õhku, et näha pärasoole seinu. Mingiks tuimestuseks pole vajadust. Vaid anaalkanali mõningate haigusseisundite puhul või esineda valu. Ebaesteetiline ja ebamugav on klassikaline küünarnukk-põlv asend.
Kokkuvõttes lihtne ja ohutu uuring, võib soovitada.
Dr Kariis

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Gastroenteroloogia

verine väljaheide

Tere! Olen 22 aastane naine. Olen terve elu tegelenud aktiivselt liikumisega, nüüd viimasel aastal jäi "hooaeg" vahele. Viimastel kuudel on hakanud esinema verist väljaheidet. Harva, kuid siiski. Ja pigem ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Tegu on arvatavasti pärakupiirkonna haigusega, eeskätt päraku veenikomudega või lõhega.
Täpsustada aitab vastava piirkonna endoskoopiline uuring ehk rektoskoopia.
Dr Kariis

Loe edasi

Veritsus

Juba mõnda aega on ilmnenud "raskemat" häda tehes pärast pühkides väike veritsus. See veritsus on näha ainult esimesel pühkimisel, pärast tavaliselt enam mitte. Väljaheidet vaadates on verega segunemist ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Tegu on päraku kanali haigusseisundiga. Diagnoosi aitab täpsustada rektoskoopia või proktoskoopia. Probleem on ka iseparanev, aga täpsustada tasub kuna kaebused kipuvad korduma.
Dr Kariis

Loe edasi

Sügelev ja valutav pärak ning selle ümbrus

Juba aastaid sügeleb päraku ümbrus, vahel õhtuti nii hirmsasti, et ajab hulluks. Sügan valuni, vahetevahel verisekski veidi. Nahapind kattub kohati nagu mingi limaga/fluidumiga. Vahepeal kuivab jälle ära, ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere
Eduka ravi eelduseks on täpne diagnoos. Kaebustes on nimetatud nii anaalvarikoosi kui ka pärakuümbruse nahapõletikku. Kas nende vahel ka vahetu seos leidub? Küsija võiks olla adipoosne?
Arvan,et ...

Loe edasi

Milliseid uuringuid teha ?

Tere !

Kõht valutab ja on lahti, aeg-ajalt kinni. WC-s käimisel tuleb verd. Milliseid analüüse teha ?

Vastas dr Toomas Kariis

Tere!

Rektoskoopia.

Dr Kariis

Loe edasi

verine väljaheide

tere. selline mure et mul on väljaheide verine ja see pole vähe verine vaid üpris palju. mis võib olla selle põhjuseksja kuidas seda ravida?on see midagi väga hullu?
ette tänades

Vastas dr Toomas Kariis

Tõenäoliselt on tegu pärakupiirkonna haigusega. Täpsustada saaab diagnoosi rektoskoopia abil.
Dr Kariis

Loe edasi

Polüübid

Tere! Mul lõigati jaanuaris pärasoolest kaks polüübi, aga nüüd on üks juurde kasvanud ja suhteliselt pikalt pärasoolest väljas. Nüüd on kaks päeva veritsenud wc-s käies. Kas ma pean uuesti lõikusele minema? ...

Vastas dr Toomas Kariis

Tere.
Tegu ei pruugi olla polüüpide vaid hemorroididega.Nende ravi sõltub olukorrast.Soovitan pöörduda spetsialisti juurde kes saab teha rektoskoopia ehk pärasoole uuringu ja määrab seejärel ka ravi.
Loe edasi

veri väljaheites

tere,

tavaliselt roojan umbes 1-2 korda 2 päeva jooksul, aga umbes korra kuus tuleb ette, et ei käi umbes 4 päeva ning siis on väljaheite pinnal pisut verd olnud (3 korda 3 kuu jooksul). ...

Vastas dr Toomas Kariis

Selliste kaebuste korral võib olla vähemalt kaks võimalikku põhjust. Täpsustamiseks tuleks teha rektoskoopia. Soovitan pöörduda arsti poole uue veritsuse ilmumisel.
Dr. Kariis

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi