Kas jälle kivid 17.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Kolm aastat tagasi eemaldati mul kive täis sapipõis. Nüüd on roide alla tekkinud umbes sama iseloomuga valu nagu sapikivide puhul. Kas kivid võivad uuesti tekkida, sedakorda sapiteedesse ja kuidas neid väljutatakse? Oodates vastust ja jõudu soovides murelik 49-aastane naine.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Sapipõie eemaldamine ei likvideeri sapikivide tekkimise põhjust. Sapi kristaliseerumine võib toimuda ka pärast sapipõie eemaldamist. Erinevus varasemast seisneb selles, et pärast sapireservuaari eemaldamist voolab sapp kiiresti soolde ja enamasti ei jõua kivid nii kiiresti kasvada, et sapiteedest välja ei mahu. Sapiteede väljapääsus on sulgurlihas, mille avanemisel võib valendik olla maksimaalselt 2-3 mm.
Niisiis sapikivide tekkimine pärast sapipõie operatsiooni on võimalik. Märksa sagedamini satuvad kivialged või kivid sapiteedesse enne sapipõie operatsiooni ja jäävad seal operatsiooni ajal tähelepanuta.
Kaasajal väljutatakse sapijuhades olevad kivid enamasti enoskoopiliselt suu kaudu. Endoskoobi kaudu kontrastitakse sapiteed, avastatakse seal kivi. Seejärel lõigatakse laiemaks sapijuha väljapääs ja spetsiaalse haaraja ehk korviga tõmmatakse kivi kaksteistsõrmiksoolde. Taoline menetslus on võimalik mitmetes Eesti haiglates. Suurematest sapiteede raviendoskoopia keskustest nimetaksin Tartus Sisekliinikut ja Tallinnas Mustamäe Haigla kirurgiakliinikut ning Ida Tallinna Keskhaigla Sisekliinikut Ravi tn.
Edu soovides,
dr Kariis