Valud paremas küljes 15.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 38 a. naine ja juba paar aastat vaevelnud kord kõhu, kord küljevalude käes. Kõikvõimalikud uuringud on tehtud ( soolte uuring aasta tagasi, maouuring, kompuuter, kümneid kordi ulhtraheli ja veri ja kõik on korras olnud ning just paar nädalat tagasi käisin ka laparoskoopial. Leiti krooniline munajuhade ja emaka põletik ning eemaldati liited. Tegin läbi antibiootikumi kuuri. 2,5 aastat tagasi oli müoomioperatsioon ja eemaldati sõlmed ning mõned kuud hiljem sain teada, et põen kroonilist B hepatiiti ja nüüd uuesti verd andes selgus ,et lisaks veel ka kroonilist C hepatiiti. Tõenäolisest siis B-d juba 20 aastat, võimalik et ka mõlemaid sama kaua. Maksa analüüsid on kogu aeg korras olnud- mõlemad, nii ALT kui teine näitaja 20. Bilirubiin normis. Valud on paremas küljes välimise roidekaare all ja kiirguvad nii nabani kui allapoole kõhtu. Pereast paneb diagnoosiks neuralgia ja käsib kannatada ning salve määrida. Valud on kõrvetavad ja ei sõltu ei söömisest ega asendist, kuigi eriti õudne on öösiti ja tihtipeale ei saa üldse magada. Kuna olen 2 aasta jooksul juba 4 korda haiglas olnud + muud uuringud ja midagi ei leita aga mul läheb järjest hullemaks, siis ei oska enam midagi arvata. Sedasi kannatada ka ei suuda. Kuna olen nüüd muidugi oma maksa pärast hirmul, siis kas maks võib sedasi valutada kui näitajad korras. Peale laparoskoopiat uurisin ka kirurgidelt, et kuidas mu maks välja nägi-oli väga ilus olnud ja kõik muud kõhuõõne organid ka terved aga midagi peab mul ju ometi viga olema kui sedasi valutab. Neuralgia oleks sellise salvide koguse peale, mis ma omale peale olen määrinud, ammu põgenenud. Plaanime mehega last aga sellise tervisliku olukorraga ei julgegi sellist asja ette võtta. Ise ei oska omale enam ühtegi diagnoosi panna, sest sellise kirjeldusega haigust pole justkui olemaski. Tablette ka ei taha hepatiidi pärast eriti võtta kuigi täna enam ei kannatanud-võtsin ibumetiini ja toime oli null. Mis mul siis ometi võib viga olla ja mida peaksin tegema ,et oma valudest pääseda? Hulluks on mind ka juba peetud ja antidepressante välja kirjutatud aasta tagasi-ei aidanud see ka ja omaarust olen üsnagi rahulik inimene. Ainus asi, mis häirib, on see vastik ja tugev valu. Kas võib tegemist olla mingi polüübiga, kasvajaga? Olen juba tõeliselt mures ja kogu pere on. Mustamäe kiirabis on aasta jooksul vist 5 korda käidud ja mitte kunagi midagi ei leita aga mul selline tunne nagu kõrbeks sees midagi. Sai ülipikk ja küsimusi täis kiri aga ootan väga Teie vastust ja mingitki diagnoosi või nõuannet, et siis edasi tegutseda. Muidu tervis hea-seedimine korras, isu heam, palavikku pole ja üleüldse täitsa terve kui välja jätta see vastik külje-ja kõhuvalu. Kõike head Teile!

Hädasolija

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere.
Küsimuses sisaldub nähtavasti kaks probleemi. Esiteks siis krooniline valu- nii peaks seda olukorda nimetama ja teiseks ka viiruskandlus juhul kui maksaaanalüüsid tõesti korras on. Soovitan selguse huvides haarata kaasa oma seniste uuringute tulemused ja tulla nõu küsima. Kui kroonilise valu põhjuste leidmine ja ravi on komplitseeritud, siis maksa tervise seisukohalt saab küll täpse vastuse anda.
Dr. Kariis