soolepõletik 04.11.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen kaks aastat tegelenud soolepõletiku raviga. 2 aastat tagasi sain Aasias toidumürgituse, raviti antibiootikumidega bakter välja, kuid peale seda oli kõht väga haige - toit ei püsinud sees, kehakaal langes 10 kilo paari kuuga. Uuringuid tehti igasuguseid - k.a. koloskoopia, sest kahtlustati nii Crohni tõve kui haavandilist koliiti. Kuna uurimuste tulemustel soole seest auke ei leitud, diagnoositi soolepõletik. Olen söönud igasuguseid ravimeid, mis on aidanud tervisel veidi paraneda. Paar nädalat tagasi otsustas arst ravimite võtmise lõpetada ja vaadata kuidas kõht ise vastu peab. Kuigi lahtisust enam ei esine, on tohutud gaasid (ykskõik mida syyes) ja vahetevahel on kõht valusam (takistab normaalselt tööl käimist), siis jälle nädala jagu rahulik. Kas minul (26.a.naine) on mingit lootust, et see põletik hakkab ise järele andma või on tegemist kroonilise põletikuga, mis vahelduva ägenemisega ei lähegi ära?
Samuti, syya saan ma suhteliselt väheseid asju. Kuna mu kõht korralikult ei suuda seedida, siis pole ma viimased kaks aastat värskeid toite söönud, liha, rasvast, pärmi sisaldavaid toite samuti mitte. Kui toidus on säilitusained, läheb kõht kohe lahti. Arsti arvates aitab gaasidest lahti saamisele see, kui magusat ei söö. Ehk oskate öelda mis toite peaks/ei peaks soolepõletikuga vältima?
Oleksin äärmiselt tänulik, kui Te nendele kahele küsimusele vastaksite.
Tänades, M.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Soole põletik on sama üldine mõiste nagu kopsu haigus. Samas sõltub haiguse uurimise ja ravi taktika väga täpselt konkreetsest haigusest. Kirjast jääb mulje, et põletikulist soolehaigust (haavandilist koliiti või Crohni tõbe) teil ei diagnoositud. Infektsioossed kõhutõved kaovad raviga või iseenesest. Kas siis on silmaga nähtavat soolepõletikku või ei ole?
Näete, tervis ja haigus ei ole nii lihtne teema, et ühele küsimuse põhjal arst kohe ammendava vastuse saab anda. Haigusega seotud asjaloude täpsustamine on arsti töö üks tähtsamaid komponente. Seega ei saa ma kommenteerida küsimust Teie soole põletikust. Diiediga seotud teema on samuti haigusega täpselt seotud. Üldiselt ollakse siiski kaasajal dieedi suhtes üpris sallivad. Usaldatakse haige enesetunnet. Arstid soovitavad jälgida mõningaid väikeseid piiranguid sõltuvalt konkreetse haiguse eripärast. Kõhupuhituse puhul tuleks meeles pidada, et herned, oad, kapsas, õunad on klassikalised kõhutuuli tekitavad toitained. Nenede piiramine on mõistlik, aga samas ei keela arstid neid tarvitada.
Lugupidamisega, dr Kariis