Kõhunäärme alatalitlus 2 08.02.02 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Küsisin kõhunäärme alatalitluse kohta. Tegu on 1-aastase lapsega, kellel avastati just lambliad, ka uuritakse tsüstilise fibroosi võimalust, millele on küll palju vasturääkivusi eeskätt lapse hea seisukorra tõttu. Uuringuid teostav arst määras siiski Pangroli, sest laps kakas 3-4x päevas ja iste sisaldas toiduosi - selline iste on üsna iseloomulik tsüstilisele fibroosile, praegu (2 p) lambliate ravi saades kakab laps 2x päevas ja toiduosi pole näha. Viimane koprogramm, kui lambliad avastati, näitas väga vähe seedimata toiduosi. Imikueas umbes 2-3-as kuu esines lapsel vesivedel iste, toonane lastearst aga mingeid uuringuid ette ei võtnud. Võib-olla oli siis tegu Teie poolt mainitud soolepõletikuga? Kuna laps pissib palju (küll ei joo väga palju) oleme lähipäevil veresuhkrut kontrollima minemas nagunii. Uuringuid teostav arst ei ole seedeensüümide puudulikkusest meile rohkem midagi rääkinud, milliseid uuringuid oleks vaja teostada ja mida peaks ma lapsevanemana teadma?

Teid ette tänades

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Krooniline pankrease puudulikkus on varases lapseeas üliharuldane, ka tsüstiline fibroos avaldub enamusel juhtudest kõhunäärme puudulikkusena tunduvalt vanemas eas lastel. Igal juhul peaks sellises situatsioonis lapse üldseisund kõvasti kannatada saama. Lambliad on tõesti tunduvalt tõenäolisem kõhulahtisuse põhjustajana.

Soovitaks siiski veelkord nõu pidada oma lastearstiga.

TR.