Diagnoosi selgitamine 05.04.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tehti gastroskoopia. Arst ütles, et söögitoru lõpposa kõrbenud, maos palju sappi ja helicobacteri proov positiivne.
Kirjutas raviks kolmikravi Nexium 40mg,ospamox 1000mg!,Fromilid 500mg võtta 1 nädal 1tbl kõikidest ravimitest hommikuti ja õhtuti enne magamaminemist. + veel 3 nädalat Nexium 40mg õhtul enne magamaminemist.
Paberil diagnoos GERD II; H.Pylori; Sy maladsorptiva(hüperdsiidsuse foonil).
Palun selgitage, mida need tähendavad, ei julge arstilt küsida.
Ja miks on maos sappi, st. et miks see sinna tekib? ja mida teha, et ei tekiks.
Olen 35, naine, 2 last( 13a, 14 a) 165cm kaal 58kg, ei suitseta, alkoholi tarvitan nt prae juurde pokaal- 2 veini. vahest harva pitsike likööri ja seda ka mitte iga nädal. rasvaseid vürtsiseid toite väldin juba ammu seoses kõrvetiste tekkega ja valu ja röhitsuste pärast ka. Kas pikaaegne(7 a käib) antibeebipillide Logest tarvitamine võib neid kaebusi süvendada ja kas võib nt. maksale halvasti mõjuda? Helen

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere

Kahjuks on mul raske juhtu kommenteerida kuna ei tea teie kaebusi ega põhjust miks arsti poole pöördusite. Juhindun siintoodud andmetest.
Teil on diagnoositud mao-söögitoru tagasivooluhaigust, mille raviks rakendatakse ka nexiumi. Teil on avastatud mikroob helicobakter, mis soodustab haavandi ägenemist ja võib tekitada mao limaskesta põletikku ehk gastriiti. Kumbagi haigust ei ole diagnoositud, küll aga on peetud vajalikuks nõuetekohaseid ravimeid kasutades mikroobist vabaneda.
Teil diagnoositakse ka seedetrakti imendumise häireid kõrgenenud happesuse foonil kuid selles kirjas ei ole ei teie kaebusi ega ka teste mis viitaksid imendumise häirele ja kõrgenenud happesusele.
Sapist maos ei ole diagnoosides juttu ja sapp maos ei teki ka vaid satub sinna duodenumist antiperistaltika toimel.

Ülaltoodule tuginedes peaksite tegema järelduse, et kommentaare ja selgitusi konkreetse arsti tegevuse kohta tuleks nõuda sellelt arstilt või vahetada arsti teise arvamuse saamiseks. Arvan ,et see suhtlusvorm ei ole parim arsti tegevuse kommenteerimiseks. Tegin seda kuna olete tõenäoliselt vastuse eest ettemaksu juba teinud ja minu poolt oleks ebaaus vastusest taganeda.

Head tervist,
dr Kariis