kõhunäärmepõletik 04.12.01 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kuidas elada ja töötada edasi peale ägedat kõhunäärmepõletikku? Ilmselt tuleb korrigeerida oma menüüd: vältida rasvast, aga milliseid rasvu vähendada või asendada? Mida aga teha magusaisuga? Ja kas on vaja vältida ka füüsilisi koormusi - raskuste tõstmisi?

Tänan!

Arst vastas:

dr Triin Remmel

Gastroenteroloog

Eesti Meremeeste Haigla

Tere!

Kõhunäärmepõletikud võib laias laastus jagada ägedateks ja kroonilisteks. Ägeda kõhunäärme põletiku puhul kõhunäärme nii endokriinne kui eksokriinne funktsioon taastub peale haigus atakki. Sagedamini on siin põhjuseks sapikivi liikumine sapitees ja kivist tingitud pais ka kõhunäärme juhas. Ravi haiglas, mis seisneb eelkõige kõhunäärmele nn. puhkuse andmises. Pärast tegelikult inimesel olulisi piiranguid pole.

Teine probleem on krooniline kõhunäärmepuudulikkus. Nii mõnigi kord võivad ägedad haigushood olla kroonilise haiguse ägenemised. Sagedasemaks põhjuseks siin Eesti oludes eelkõieg alkoholi kuritarvitamine, ka traumad, mõningate operatsioonid järgselt. Sellisel juhul kui need atakid korduvad, tekib inimesel kõhunäärmepuudulikkus, mis väljendub kõhulahtisusena, mitmete oluliste toitainete imendumishäirena, võib tekkida kõhnumine. Tavaliselt on sellisel juhul vajalik ensüümasendusravi. Kui lisandub endokriinaparaadi haaratus, siis võib tekkida suhkruhaigus, mille puhul on vajalik suhkrupiiramine ja nii mõnigi kord insuliini manustamine. Ravi algab muidugi eelkõige alkoholit loobumisest.

TR.