valus põlv 24.05.02 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on juba pikka aega(u 1,5 aastat)probleem parema põlvega.Nimelt teen iga päev kõvast sporti(aeroobika, jõusaal, rulluisutamine, jooks jne)aga teatud liigutusi tehes(näiteks jalgrattaga sõites põlve kõverdades)käib põlvest valu läbi.Eelmisel suvel valutas põlv isegi öösiti ja oli veidi kuum(vist mingi põletik)Algul arvasin, et probleem on valedes treenigjalatsites-vahetasin need ümber ja nüüd on veidi parem.
Asi sai alguse üldse siis, kui 1,5 a tagasi ostsin endale jalgratta ja kukkusin sellega kohe hästi palju trenni tegema.Ühel hetkel aga tundsin, et nagu valus on sõita.
Käisin selle aasta märtsis Tartus ka arsti juures ja sain teada, et mu põlv ongi sünnist saati selline, et kui seda kõverdada, siis põlvesilm liigub kuidagi valesti st liiga suure nurga all vmt. Soovitati trennis spetsiaalset põlvetuge auguga põlvesilma kohal kanda ja kui põletik tuleb, siis midagi külma peale panna.Kas see ongi kõik, mida teha saab(st et polegi midagi teha ja põlv jääbki valutama)?Teise põlvega on õnneks veel ok..
Üks imelik asi häirib mind veel-nimelt mul liigesed raksuvad.Ise arvan, et see võib olla enesekaitsega tegelemisest, kus on alati palju käte-jalgade väänamist.Tartu arst ütles, et see tuleb vähesest liikuvusest, et peaks rohkem trenni tegema.Aga praegusest koormusest (7-8 tundi trenni nädalas)pole juba füüsiliselt võimalik, sest taastumisaega peab ju ka jääma..

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Kindlasti võib mõnikord olla valu põhjuseks koormamisel põlve kuju,eriti tütarlastel.mille tõttu põlve painutamisel põlvekeder ei liigu ettenähtud teed mööda ja kõhrepinna ülemäärane surve põhjustab valu.Et seda põlveketra "trammis" hoida tuleks treenida reielihaseid,mida Te oma treeningutega teete(ja ei rohkem ole kindlasti vaja,kui Te teete.Kui aga treenida ei saa valu tõttu,tuleks ikkagi ortopeedi poole pöörduda.Mõnikord on liigest kattev kõhrepind valest hõõrumisest nii kahjustatud,et vajab silumist e.artroskoopilist operatsiooni.Kindlasti võiksite teha kuuri või kaks aastas apteekides ilma retseptita müüdavate kõhre ainevahetust soodustavate toidulisanditega,mis sisaldavad glükoosamiini,näit.U-Gel.

Paranemist soovides,dr.Kaidu Meitern