Põlved teevad muret 08.03.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 26 aastane meesterahvas ja mulle on viimasel ajal muret hakanud tegema põlved. Asi sai alguse eelmisel kevadel kui sai hakatud aktiivselt rattaga sõitma. Siis tegi valu ainult üks põlv. Suvel soojemaga probleeme ei olnud, kuid sügisel tule põlvevalu tagasi. Kui paar päeva rattaga ei sõitnud andis jälle järele. Hilissügisel/talvel kui enam ratast ei sõitnud jäi kerge valu alles. Valu lõi esile näiteks siis kui sai pikemat aega ühes asendis istutud (põlved pinge all). Külmemate ilmadega lõi valu ka teise põlve. Jaanuaris kõisin perearsti juures ja seal diagnoositi selline asi nagu Slatteri tõbi. Tehti ka pilt põlvest kus oli näha säärekondi ülemise otsa juures, seal kus kinnituvad kõõlused jms on toimunud nö. hõrenemine. Perearst leidis, et tegu on suhteliselt kerge vormiga sellest haigusest. Üheks haiguse põhjuseks pidi olema see, et kuna ma noorpõlves ja puberteedieas tegelesin aktiivselt purjetamisega (põlvili külmas vees, talvel aktiivsed treeningud) ja ei teadnud siis põlvi hoida. Kuna nüüd on hakanud põlved valu tegema siis peab ravima hakkama. Arst kirjutas välja miskid küünlad (oli vist Olfeen või Olfseen). Lisaks veel kaltsiumi tabletid ja E-vitamiini. Hiljem soovitas veel kasutada Diclac geeli põlvedele mis pidi seal verevarustust parandama. Ka võimlemine pidi head tegema. Üldiselt arvas perearst, et kevadeks peaks põlved korda saama.

Nüüd küsiks, et mida ma veel saaks teha asja parandamiseks? Kuna on kindel plaan ka sel kevadel varakult rattasõiduga alustada ja ka sarjadest ning matkadest osa võtta siis tahaks loota, et põlved takistuseks ei saaks. Kas on vajalik muretseda näiteks põlvesoojendused (Rehband)? Kas on midagi mida ma põlvede huvides peaks kindlasti vältima? Või midagi, mida ma veel teha saaks, et põlved kavadel/suvel rattasõitu ei takistaks?

Ette tänades,

Urmas

Arst vastas:

dr Andres Kukner

Ortopeed

TÜK Traumatoloogia ja ortopeedia kliinik, Päevakirurgia Erakliinik Medex

Vaatamata pikale ja põhjalikule probleemi valgustamisele ja saa kindlalt ühest vastust anda.Sellised liigeste kaebused võivad olla tingitud väga mitmetest põhjustest. Esmalt peaks üle vaatama koormused- liiga pikkade ja raskete distantside järsk läbimine annab sageli kestvaid liigesevaevusi.Perearst poolt määratud ravikuur on igati aktsepteeritav.Vaevuste püsides tuleks siiski pöörduda arsti vastuvõtule( registreerimine 318-199; 366- 088)