valus põlv peale jooksmist 20.03.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Lugesin siin lehel, et väga paljudel on probleeme põlvedega. Nii ka meie peres.

Mu abikaasa on pikemat aega (paar aastat) olnud tervisespordist eemal, tänu kiirele ajale tööl ja koolis. Kuigi enne oli ta väga aktiivne jooksu ja kulturismi harrastaja. Poole aasta eest otsustas ta kätte võtta ja minna kasvõi jooksmagi, et enesetunnet tõsta. Meile ehitati siia kodukanti ka uus asfalttee, kuhu ta jooksma läkski. Asi lõppes peale paari kilomeetrit põlve valuga ja tuli lonkides koju tagasi. Sellest ajast peale on ta ikka üritanud jooksma minna, aga asi lõppeb sama moodi. Ikka on valus üks ja sama põlv. Vahepeal ta käis ka squashi mängimas, mis mulle üldse ei meeldinud, kuna ta ta tuli iga kord nagu haavatud sõdalane.

Olen proovinud teda arsti juurde saata, aga ta ei viitsi, ega taha.

Kas on selle jutu järgi oletada, mis tal viga võib olla ja kas seda saab ka koduste vahenditega ja käsimüügi ravimitega parandada?

Lugupidamisega,

Kristi

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Lp.Kristi

Valu tekkimisel põlves nooremas-ja keskeas ilma traumata tuleks kõigepealt mõelda kõhrepõletikule.Sel puhul tekib valu kõige sagedamini trepist alla käimisel.mäest alla jooksmisel.ka kükitamisel ja põlvitamisel.Kõhrehaiguse raviks puhkus ei aita.Vastupidi,tuleks reielihased hoida heas toonuses,siis on ka põlv stabiilsem.Seklleks võib teha jõusaalis spets harjutusi reielihastele,hea on ka jalgrattasõit,ujumine, suusatamine.Kui valu tõttu ei saa midagi teha,tuleks 4-5päeva sisse võtta ibuprofeeni 2-3tab.päevas.Hea on ka kõhrehaiguste puhul kõhreprotektorid(Arthrostop,Arthryl jne.),mida võetakse kuuridena.

Tervenemist soovides,dr.Kaidu Meitern