Õlaliiges 16.10.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere doktor! Olen 17-aastane tüdruk ja tegelen aktiivselt orienteerumise ja suusatamisega. Umbes viis aastat tagasi kukkusin tõsiselt vasaku õla peale, nädal aega valutas, siis läks üle ja andis ainult vahel tunda. Eelmisel suvel aga sai seesama õlg taas paar tugevat matsu. Taas sama asi - pärast kukkumist tugev valu, mis läks aga üle. Kuna õlg otseselt ei valutanud, siis ega ma talle suurt tähelepanu ka ei pööranud. kuni ühel hetkel talval avastasin, et normaalne õlg päris nii ei käitu. Otseselt liigesest välja ta ei käi, aga võin kas lihaste jõuga või lihtsalt mehhaaniliselt õlavarreluu õigest kohast välja suruda. see näeb välja päris kole, õlavarreluu on tunduvalt all- ja eespool kui peaks. Mingit valu tunda ei ole. Dispanseeringul käies ütles spordiarst, et arvatavasti on sidemed katki. Kas seda on üldse vaja ravida, kuna otseselt see ju ei sega ja valus ei ole?

Tänan!

Arst vastas:

dr Aalo Eller

Ortopeed

TÜK Traumatoloogia ja ortopeedia kliinik, Päevakirurgia Erakliinik Medex

Liigese ebaloomulik llikuvus ei ole ohutu,liigeskõhred saavad sel moel vigastatud ning siis tulevad ka valud.Liigese stabiliseerimiseks on operatiivsed meetodid kasutusel juba ammu ka Eestis.Operatsiooni järgselt ei ole reeglina taastumine eriti vaevaline ega pikk,kaasaegsed meetodid on säästvad.

Lugupidamisega A.Eller