hüppeliigese sidemete rebend 27.09.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Lp. dr.Eller!

Olen 23 aastane noormees, tegelenud aktiivselt spordiga(kergejõustik, pallimängud, maadlus). Esimest korda väänasin jala korralikult välja 8. klassis korvpalli mängides. Pärast seda hakkas esinema kergemaid nikastusi 3-4 kuu vältel. Umbes aasta pärast jala esmakordset väljaväänamist õnnestus mul hüppeliigest taaskord tõsisemalt vigastada. Kõik oli nagu esimesel korral- jalale sai mitmete päevade vältel vaid kergelt toetuda, korralikult käima sai hakata umbes 10 päeva pärast. Keskkooliaastatel tuli ette kergemaid nikastusi. Ka järgneva nelja aasta jooksul ei olnud hüppeliigesega tõsisemaid probleeme. Selle aasta juunikuus võrkpalli mängides väänasin aga hüppeliigest päris tõsiselt. Traumapunktis öeldi pärast röntgeni tegemist, et "hüppeliigese sidemed on mõlemalt poolt katki". Jalg pandi kipsi(1 kuu). Praegu on jalg enam-vähem normaalne. Sooviksin küsida eelkõige seda, kas pärast kõiki neid väänamisi ja nikastusi on üldse reaalne, et hüpeliiges ilma operatsioonita päris korda saaks. Samuti sooviksin teada, milliste kreemide või salvidega määrimine aitaks Teie arvates hüppelligesel kõige paremini paraneda.

Lugupidamisega, Ervin.

Arst vastas:

dr Aalo Eller

Ortopeed

TÜK Traumatoloogia ja ortopeedia kliinik, Päevakirurgia Erakliinik Medex

Ilma jalga nägemata konkreetset vastust anda ei oska ega julge.On vaja kindlaks teha,kas esineb liigeses mingil tasandil ebastabiilsus.Kui esineb,siis aitab ainult operatsioon ning seni tuleb kanda spetsiaalset ortoosi ja sportimiseks on soovitav teipida.Korduvate vigastustega kahjustuvad liigespinnad.

Lugupidamisega A.Eller