valutavad põlveõndla- ja säärepiirkonnad 22.08.01 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere doktor! Olen 26 aastane naine. Probleemiks on valutavad põlveõndla- ja säärepiirkonnad mõlemal jalal juba kogu teadliku elu. Olen püüdnud aru saada, kas see on lihase-, liigese-, või luuvalu, kuid täit selgust pole. Kõigevähem on see liigesevalu ja kõigerohkem lihasevalu. Valu tekib kui nt juba 30 minutit normaalselt kõndida, mõnikord piisab ainult toa korisatamisest. Alguses on tegu lihtsalt väsimusega jalgades ja tunne, et kui nüüd istuda saaks, oleks kõik hästi. Ja natukeseks ongi. Vähese aja möödudes, isegi kui vahepeal olen ainult pikali olnud, muutub valu järjest tugevamaks kuni lõpuks ei saa muudmoodi kui võtan valuvaigistit. Olen proovinud, et lähen nõrga valuga magama, kuid öösel äratab tugev valu alati üles, kui vahest saab kanntatud ja valuvaigistist loobutud, siis tüki aja pärast tugev valu kaob, jalg jääb õrnalt tuikama, kuid tugev valu tuleb tagasi ja nii võib see vaheluva eduga kesta kuni paar päeva, nii et normaalseks olemiseks pean ikka rohtu võtma. Kui rohi on mõjuma hakanud, siis kaob valu täielikult kuni järgmise jalutuskäiguni. Mingeid ortopeedilisi probleeme pole mul kunagi tuvastatud, ka pole ma nimetaud probleemiga arstide juurde pöördunud. muid kaebusi sellega ei kaasne ja pean ennast terveks inimeseks. kannan valuvaigisteid pidevalt kaasas ja kui juba nõrga valuga rohi sisse võtta, pole probleemi. Lapsena ütles ema, et jalad kasvavad jne, kui ilmselt see versioon ei kehti. Olen üsna aktiivne inimene, et jalad ja keha pidevalt saaksid mingit koormust. Armastan kõndida,käin jooksmas, jalgrattaga sõitmas, võimlemas, seda kõike küll kõigest hea enesetunde nimel. Valu ei järgne igale jooksuringile ja jalutuskäigule. Kuidas kunagi, nädalas tuleb ette umbes 2x, vahest piisab väga lühikesest distantsist, teinekord tunnen valu alles peale seda kui olen kolm tundi jutti muru niitnud. Kas sellisele häirivale valule on mingi seletus?

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Andres Kukner

Ortopeed

TÜK Traumatoloogia ja ortopeedia kliinik, Päevakirurgia Erakliinik Medex

Teie probleemidele saab selgust vaid arstivastuvõtule pöördudes. Ilmselt oleks vaja mitme spetsialisti( vasoloog, neuroloog, reumatoloog) koostööd. Alustada tuleks perearstist.