Põlvesidemete vigastus 22.06.03 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 aastane naine.
Ligi poolteist kuud tagasi vigastasin põlve ( lihtsalt vale liigutus, nagu arst ütles) ja sain diagnoosiks, et põlve sidemed on katki (või venitatud?). Peale seda oli jalg mõnda aega kange, kuid nüüdseks liigub juba normaalselt. Arst soovitas kanda pool aastat tugisidet (põlvetuge) ning poole aasta pärast uuresti tulla. Lisaks olen saanud magnet- ja laserravi.
Mis vahe on sidemete venitusel ja rebenemisel? Arst lükkas säärt sissepoole ja ütles, et nii ei tohiks liikuda. Esimesel korral oli juttu (täpselt ka ei mäleta), et sidemed on katk, aga teinekord ütles, et välja veninud.
Ja mida edaspidi ikkagi silmas pidada, missuguste spordialadega võib tegeleda, mida peaks eriti vältima; kas on olemas mingeid ravimeid või vitamiine vms. mis sidemeid tugevdaks? Kui suur on tõenäosus, et selline asi uuesti juhtub?
Kuna sain aru, et paranemine võtab pikalt aega (4 - 6 kuud), siis kas sel ajal peaks üldse koormusest loobuma või tuleb näiteks jalutamine ja ujumine hoopis kasuks? Arst soovitas kanda põlvetuge, kuid tuttava käest kuulsin, et sellist tuge ei tohigi pikalt kanda (päeva läbi), seni olen kasutanud olenevalt olukorrast kas lihtsalt elastiksidet, tugisidet või kodus liikudes olnud hoopis ilma.
Oleksin väga tänulik vastuste eest!

Arst vastas:

dr Kaidu Meitern

Ortopeed

Artrosportkliinik

Tere!

Kui praegu ükski liigutus(ka kükkimine )valu ei tee,siis võib igasugust sporti teha ja ilma tugisidemeteta.Kui tekivad kaebused ,tuleks külastada ortopeedi.Ju Teil ikka venitus oli.
Dr.Kaidu Meitern